Neurolodzy dziecięcy nie są entuzjastami stosowania medycznej marihuany w leczeniu dzieci z padaczką lekooporną?
To nie jest tak, że jesteśmy przeciwni jakiejkolwiek metodzie leczenia mogącej pomóc naszym pacjentom, ale jako lekarze musimy opierać się na rzetelnych dowodach i informacjach na temat skuteczności i bezpieczeństwa leków, które stosujemy, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. W przypadku wykorzystania kanabinoidów u dzieci brak jest przekonywujących doniesień w piśmiennictwie naukowym.
Dlatego marihuana medyczna nie znalazła się w "Standardach postępowania w schorzeniach układu nerwowego dzieci i młodzieży"?
Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych nie uwzględnia możliwości leczenia produktami na bazie pochodnych Canabis sativia w swoich standardach. Decyzja ta była związana z brakiem z brakiem takich zaleceń przygotowanych przez inne gremia opiniotwórcze na świecie i brakiem przekonujących doniesień w piśmiennictwie naukowym. Do tej pory nie zarejestrowano kanabinoidów do leczenia jakichkolwiek zespołów chorobowych u dzieci.
Nie można wierzyć rodzicom, którzy twierdzą, że marihuana pomaga ich dzieciom?
Można, ale aby umożliwić rzetelną ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kanabinoidów u dzieci chorych na padaczkę potrzebne jest przeprowadzenie badań klinicznych z zastosowaniem placebo, co zresztą podkreślają autorzy publikacji na temat postępów w leczeniu padaczek. Do tej pory były to jedynie wnioski z badań otwartych, często na małych grupach chorych albo opisy pojedynczych przypadków, czy nawet podsumowania opinii rodzicielskich.
Lekarze nie zgadzają się z nimi?
Renomowane czasopismo "Epilepsia" opublikowało wyniki ankiet przeprowadzonych wśród epileptologów, neurologów, lekarzy ogólnych, naukowców i pacjentów. Ankiety dotyczyły oceny konieczności zastosowania medycznej marihuany do leczenia chorych na padaczkę. Badanie pokazało rozbieżność w opiniach lekarzy na ten temat w porównaniu do oczekiwań pacjentów. Wśród specjalistów 48 proc. zaleciłoby zastosowanie marihuany, a wśród pacjentów 98 proc. 34 proc. badanych lekarzy dobrze oceniło bezpieczeństwo takich leków, a 28 proc. skuteczność. Wyniki wśród pacjentów to 95 i 96. proc.