Leszek Skiba prezesem Banku Pekao. To były wiceminister finansów

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Leszek Skiba
Leszek Skiba Marek Szawdyn/ Polska Press
Rada Nadzorcza Banku Pekao powołała Leszka Skibę na funkcję Prezesa Zarządu Banku - poinformował bank w nocnym komunikacie. Leszek Skiba przez ostatnie pięć lat był wiceministrem finansów.

"Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna informuje, że w dniu 21 kwietnia 2020 r. Rada Nadzorcza Banku, po ocenie odpowiedniości, powołała, z dniem 22 kwietnia 2020 r., Pana Leszka Skibę, dotychczasowego Wiceprezesa Zarządu Banku, na funkcję Prezesa Zarządu Banku bieżącej wspólnej kadencji, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz z chwilą uzyskania takiej zgody. Do chwili spełnienia powyższego warunku, od którego uzależnione jest powołanie Pana Leszka Skiby na funkcję Prezesa Zarządu Banku, Rada Nadzorcza Banku powierzyła mu kierowanie pracami Zarządu Banku" - czytamy w komunikacie opublikowanym przed godz. 1 w nocy.

Dotychczasowy prezes banku Marek Lusztyn złożył rezygnację z funkcji prezesa. Od środy będzie jego wiceprezesem.

W skład zarządu banku wszedł także Krzysztof Kozłowski. Zastąpi Marcina Gadomskiego, który złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa zarządu banku oraz ze składu zarządu banku.

Leszek Skiba ma 41 lat, urodził się w Lublinie. Przez ostatnie pięć lat był wiceministrem finansów. W połowie kwietnia złożył rezygnację z tej funkcji i został wiceprezesem Banku Pekao. W ciągu tygodnia awansował na stanowisko prezesa.

Kim jest Leszek Skiba? Bank Pekao udostępnił jego szczegółowe CV:

W kwietniu 2020 r. Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A. Od 2015 roku do 2020 roku pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz nad legislacją w obszarze podatkowym w latach 2016-2017 i wsparcie legislacji dotyczącej rynków finansowych i kapitałowych. Przygotował również zarys reformy systemu budżetowego. Od marca 2019 roku do kwietnia 2020 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W latach 2009 – 2015 pracował w Narodowym Banku Polskim w Instytucie Ekonomicznym, gdzie, pełniąc funkcję eksperta ekonomicznego, brał czynny udział w pracach nad raportem NBP wskazującym na konsekwencje członkostwa Polski w strefie euro oraz opracowywał liczne analizy i raporty dotyczące w szczególności gospodarki strefy euro i prognozowania wskaźników makroekonomicznych w strefie euro.

W latach 2002 – 2009 był asystentem na Wydziale Studiów Politycznych w Wyższej Szkole Biznesu – NLU w Nowym Sączu.

Od 2009 roku prowadzi działalność publiczną non-profit jako Przewodniczący Rady i ekspert Instytutu Sobieskiego.

Leszek Skiba ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, gdzie uzyskał tytuł magistra. Jest autorem licznych publikacji z dziedziny swojej pracy zawodowej oraz działalności publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl