Literacka Nagroda Nobla 2022. Laureatką Annie Ernaux - "Kobieta odczuwająca świat"

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Akademia Szwedzka ogłosiła w czwartek, kto dostanie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Laureatką tego wyróżnienia została pisarka 82-letnia Annie Ernaux z Francji.

Nagrodę przyznano za „odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Na laureatkę Nagrody Nobla czeka medal, dyplom oraz 10 mln koron szwedzkich, co odpowiada około 4,45 mln złotych. Wyróżnienie w dziedzinie literatury jest przyznawane od 1901 roku.

Literacka Nagroda Nobla 2022. Kobiece spojrzenie na rzeczywistość

Annie Ernaux (ur. 1 września 1940 r. w Lillebonne, w Normandii) to popularna francuska pisarka, autorka wielu książek – co ciekawe – w dużej mierze autobiograficznych. Studiowała na Uniwersytecie w Rouen i Bordeaux. Jest autorką wielu powieści, które francuska krytyka określa mianem „kobiecego spojrzenia na rzeczywistość”. Widać to np. w „Les Armoires vides” (1974) i „La Place”, za którą w 1984 r. zdobyła nagrodę Renaudot i która w dużej mierze zapewniła jej rozpoznawalność, W 2008 ukazała się jej powieść „Les Années”, która ukazała się także w Polsce pod tytułem „Lata”.

W roku 2008 pisarka otrzymała nagrodę Prix de la langue française za całą swoją twórczość. W 2011 r. Ernaux opublikowała „L'Autre Fille”, list do swojej siostry, która zmarła przed jej narodzinami, a także „L'Atelier noir”. W tym samym roku pojawia się także jej antologia „Écrire la vie”. Pięć lat potem, w 2016 r. wydała autobiograficzną książkę „Mémoire de fille”, w której po 60 latach spojrzała na czasy swojej młodości, co sprawiło, że zaczęto porównywać jej styl literacki do stylu Marcela Prousta. W 2017 r. została zaś laureatką nagrody Marguerite-Yourcenar, przyznawanej przez Société civile des auteurs multimédia „za swoją twórczość”.

Literacka Nagroda Nobla 2022. "Kobieta odczuwająca świat"

Ulubionymi tematami literackimi Annie Ernaux są społeczne echa samotności, poznawania siebie, przekraczania granic społecznych i płciowych, ale też wstyd. Ten ostatni wątek, który pojawia się w jej powieściach sprawia, że klasyfikuje się ją czasami jako pisarkę „feministyczną”. Ona sama, pytana, czy czuje się feministką, odpowiada z reguły, że „bardziej czuje się odczuwającą świat kobietą”.

Do tej pory literacką Nagrodę Nobla otrzymało pięcioro Polaków: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980), Wisława Szymborska (1996) oraz Olga Tokarczuk (2018). Polskie korzenie miał też Isaac Bashevis Singer, laureat z 1978 r.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl