Władimir Putin oskarża publicznie Polskę o przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej, zarazem wybielając rolę Związku Sowieckiego. Rosyjskie farmy trolli, ale także serwisy internetowe, tworzą narrację, że Unia Europejska i NATO są nieefektywne, że właściwie nic nam nie dają, a Rosja jest potęgą i warto z nią się zaprzyjaźnić. To tylko niektóre elementy dezinformacji, jakie docierają do Polski zza wschodniej granicy.
W kraju politycy z różnych opcji rozpowszechniają często własne nieprawdziwe przekazy. Pomagają im farmy trolli internetowych, które w mediach społecznościowych rozgrywają - często za pieniądze - fałszywe tezy podsuwane przez zleceniodawców. Jak się przed nimi bronić?
Na zdeformowane i nieprawdziwe przekazy często dają się złapać nawet ci, którzy są powołani do rzetelnego informowania swoich społeczności - dziennikarze. Jako Polska Press Grupa organizujemy warsztaty dla dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych, podczas których przekażemy wiele informacji na temat najnowszych metod i tematów dezinformacji - często płynących zza wschodniej granicy - a także praktycznie przeszkolimy, jak korzystać z narzędzi do wykrywania i zwalczania fake newsów.
Mamy doświadczenie w walce z fake newsami - stworzyliśmy np. projekt Demaskator24.pl - a nasze warsztaty poprowadzą eksperci od lat zajmujący się ta tematyką: Daniel Rząsa, były trener Google News Lab w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, obecnie redaktor naczelny portalu 300Gospodarka, a także Witold Głowacki, doświadczony redaktor Polski Times, zajmujący się m.in. tematyką nowych mediów oraz dezinformacji w mediach społecznościowych.
Czytaj o historii politycznej dezinformacji
Warsztaty w Białymstoku odbędą się 4 lutego 2020, w Villi Tradycja, przy ul. Włókienniczej 5, w godz. 10.00-17.00. Zapewniamy obiad oraz przekąski i napoje. Wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia, a także praktyczny przewodnik w formie elektronicznej do wykorzystania w codziennej pracy.
Zapraszamy dziennikarzy zarówno dużych, jak i mniejszych redakcji, również bardzo lokalnych. Dezinformacja i fake newsy atakują nas wszystkich. Wskazane - choć nieobowiązkowe - przyniesienie własnego laptopa.
Warsztaty są nieodpłatne. Ich koszt ponosi organizator.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 3 lutego 2020 r. pod adresem: [email protected] lub tel. 502 499 717.
