Lubuskie. Przekroczenia stanu alarmowego w trzech miejscach na Bobrze i Kwisie. Sytuacja jest bardzo poważna

Michał Korn
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Lubuskiem przekroczenia stanów alarmowych w poniedziałek rano były notowane na Bobrze w Szprotawie i w Żaganiu. W Łozach stan alarmowy nieznacznie przekroczyła Kwisa. Obecnie nie ma podtopień – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.

Bóbr i Kwisa to rzeki górskie, o dużym spadku. Kwisa jest lewym dopływem Bobru, który wpływa do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego. Wzrosty ich stanu wynikają ze spływu do nich wód opadowych. Jednocześnie strażacy z lubuskich jednostek OSP dostają z Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego wezwania z prośbą o wsparcie na południu Lubuskiego, m.in. w Szprotawie. Chodzi o akcję workowania mającą na celu dodatkowo zabezpieczyć mieszkańców oraz rejon zagrożony powodzią.

SYTUACJA POWODZIOWA w Lubuskiem - NA ŻYWO:

Stan alarmowy przekroczony

W poniedziałek rano (16 września) na Bobrze stan alarmowy został przekroczony w Szprotawie o 41 cm i o 42 cm w Żaganiu. Na Kwisie w Łozach stan alarmowy był przekroczony o centymetr – poinformował Pawlak.

Dodał, że na Czernej Wielkiej w Żaganiu został osiągnięty stan ostrzegawczy (136 cm), a na Nysie Łużyckiej w Przewozie stan ostrzegawczy był w poniedziałek rano przekroczony o 8 cm. Do alarmowego brakowało tam 52 cm.

Wprowadzono alarm i pogotowie przeciwpowodziowe

Z uwagi na rosnący poziom wody w Bobrze burmistrzowie gmin Szprotawa i Małomice wprowadzili stan alarmu przeciwpowodziowego, a w Żaganiu pogotowia przeciwpowodziowego. W gminie Szprotawa i w Żaganiu zawieszono w poniedziałek zajęcia w samorządowych placówkach oświatowych.

- Trudno określić, jakie jest realne zagrożenie powodzią w naszym regionie, gdyż to wszystko zależy od sytuacji na Dolnym Śląsku - powiedział Pawlak.

Co dzieje się na Odrze?

Dodał, że prognozy wskazują, że na Odrze podczas przechodzenia fali powodziowej na jej lubuskim odcinku stan wody powinien utrzymywać się między poziomem ostrzegawczym a alarmowym. Zagrożenia nie stanowią obecnie inne duże rzeki w regionie – Warta i Noteć.

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW we Wrocławiu wydało 16 września ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniami rzek z przekroczeniem stanów alarmowych także w woj. lubuskim.

Jeden z alertów obwiązuje do godz. 11.00 w środę (18 września) i dotyczy rzek: Bystrzyca, Bóbr, Kwisa poniżej zbiornika Leśna i Nysa Łużycka poniżej Zgorzelca. Drugi obowiązuje do godz. 11.00 w piątek (20 września) i dotyczy rzeki Baryczy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp. monitoruje sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych w regionie. Jest w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, służbami i z ościennymi województwami.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl