Ludzie, którzy, nie zawsze z własnego wyboru, zamieszkali na... lotniskach

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Mehran Karimi Nasseri spędził na paryskim lotnisku 18 lat.
Mehran Karimi Nasseri spędził na paryskim lotnisku 18 lat. Twitter
Niedawna śmierć Irańczyka, który mieszkał na paryskim lotnisku, przypomniała historie podobnych ludzi. Mehran Karimi Nasseri był pod tym względem rekordzistą. Spędził na lotnisku 18 lat.

Zmarły niedawno Mehran Karimi Nasseri, Irańczyk, który mieszkał 18 lat na lotnisku Charlesa de Gaulle'a w Paryżu, nie był jedyną osobą, która żyła w takich warunkach.

Aditya Singh

Znacznie krócej, bo trzy i pół miesiąca spędził w strefie zastrzeżonej lotniska Chicago O'Hare Aditya Singh, z Kalifornii. Mieszkał tam od 9 października 2020 do 16 stycznia 2021, a odkryli go pracownicy United AirLines. Pokazał niewłaściwie umieszczony identyfikator, który należał do szefa zmiany.

Dlaczego Singh poleciał do Chicago? Tłumaczył, że bał się Covid-19, by lecieć z powrotem do Kalifornii i postanowił zostać na lotnisku. Jedzenie dawali mu pasażerowie. Oskarżony o wtargnięcie na lotnisko, dostał zakaz wstępu do obiektu, został zwolniony za kaucją w wysokości 1000 dolarów. 31 stycznia 2021 nadal przebywał w policyjnym areszcie. Po zwolnieniu przepadł bez wieści.

Edward Snowden

Po ujawnieniu tajnych informacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, amerykański demaskator Edward Snowden stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludzi na świecie.
Poszukiwany w USA pod zarzutem szpiegostwa i z anulowanym amerykańskim paszportem, poleciał z Hongkongu do Moskwy 23 czerwca 2013 r. i poprosił o azyl. Nie dostał rosyjskich dokumentów podróży i przebywał w strefie tranzytowej przez 40 dni.
1 sierpnia 2020 Moskwa udzieliła Snowdenowi azylu tymczasowego, potem go przedłużono. 2 listopada Snowden i jego żona Lindsay byli w trakcie ubiegania się o obywatelstwo rosyjskie po uzyskaniu stałego pobytu w październiku.

Hiroshi Nohara

Mieszkaniec Tokio, Hiroshi Nohara, spędził cztery miesiące na międzynarodowym lotnisku Benito Juarez w Meksyku w 2008 roku. Przybył tam 2 września i przebywał 117 dni. Pomagali mu pasażerowie. Nie ujawnił powodów, dla których osiedlił się na lotnisku i 28 grudnia 2008 opuścił tymczasowy dom, wyjeżdżając z kobietą o imieniu Oyuki, która zaprosiła go do swego domu w Mexico City. Nie wiadomo, co stało się z nim później.

Zahra Kamalfar

18 marca 2007 r., po dziewięciu miesiącach mieszkania wraz z dziećmi na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, irańska dysydentka Zahra Kamalfar przybyła do Vancouver. Tam uzyskała status uchodźcy.

Działaczka na rzecz praw człowieka uciekła z Iranu w kwietniu 2005 r. podczas przepustki z więzienia, gdzie trzymano ją od lipca 2004 roku za udział w proteście przeciw irańskiemu reżimowi.

Dowiedziawszy się, że jej mąż został stracony, uciekła z kraju z córką Anną i synem. Mieszkali na Szeremietiewie od lata 2006, po tym jak Moskwa odmówiła im wjazdu do kraju.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl