Mateusz Morawiecki wspomina Armię Krajową. Wzniosłe słowa premiera o bohaterach

Damian Kelman
Opracowanie:
Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku. Na zdjęciu żołnierze batalionu „Zośka” AK po przejściu kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia
Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku. Na zdjęciu żołnierze batalionu „Zośka” AK po przejściu kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia Fot. Jerzy Tomaszewski/domena publiczna; koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek (fot. IPN)
14 lutego to rocznica powstania Armii Krajowej. Z tej okazji głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. We wzniosłych słowach odniósł się do pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach II wojny światowej.

Mateusz Morawiecki o Armii Krajowej

Mateusz Morawiecki z okazji rocznicy utworzenia Armii Krajowej, wyraził swoją pamięć o bohaterach za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Było to największe w Europie podziemne wojsko, zorganizowane do walki z okupantem niemieckim i sowieckim, liczące w szczytowym momencie 1944 roku 400 000 żołnierzy - zaczął premier.

"Po 81 latach od tego wydarzenia powinniśmy głośno i z dumą mówić o fenomenie na skalę światową, jakim była Armia Krajowa - najlepiej zorganizowany ruch oporu podczas II wojny światowej" - podkreślił.

- Historia naszych ostatnich stu lat oraz wydarzenia ostatniego roku na Ukrainie, dobitnie pokazują, że posiadamy szczególne zdolności do samo organizacji, których nie zatraciliśmy z biegiem czasu - oceniał dalej Mateusz Morawiecki.

- W skrajnie trudnych warunkach politycznych, wojennych i gospodarczych, Polacy potrafią nie tylko się zjednoczyć, ale stworzyć skutecznie działającą machinę ludzkiej solidarności i odwagi, która zmienia bieg historii i budzi podziw innych narodów - podsumował.

Dodał również, że "bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski".

- Dziś, patrząc z podziwem na bohaterów z przeszłości, budujemy na tym fundamencie kolejny rozdział dziejów Europy i świata - napisał premier Morawiecki. - zakończył polityk.

Powstanie Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku do Polski pod okupacją dotarła depesza generała Sikorskiego.

„W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.: 1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ - wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią >>Armię Krajową<< podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. 2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]. Naczelny Wódz Sikorski, Generał broni” - brzmiał tekst.

Pierwszym dowódcą został komendant główny ZWZ - Stefan Rowecki "Grot". Od tamtej pory żołnierze mieli składać następującą przysięgę.

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego (...)

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

wu

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
Cyt.: " 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Było to największe w Europie podziemne wojsko, zorganizowane do walki z okupantem niemieckim i sowieckim" - twierdzi Morawiecki. Wychodzi, że gen Sikorski miał zdolności jasnowidzenia jeżeli w 1942r, kiedy Niemcy stali pod Moskwą, na Pacyfiku Japończycy "rozkręcali się" przewidział radziecką "okupację". Wielka szkodą, że te zdolności zawiodły generała i wsiadł do tego nieszczęsnego samolotu na Gibraltarze.
J
Jan Borowy
Z inwokacji roty przysięgi (tzw "czapy") wynika, że do AK żydów nie przyjmowano. Oprócz liczebności sił nieregularnych ważna jest skuteczność. Polska partyzantka wiązała liczne siły niemieckie ale były to formacje policyjne. Do akcji dla wzmocnienia brano kompanie SS, głównie sojuszników - wówczas sojuszników III Rzeszy a dziś Polski. Tymczasem partyzantka grecka i jugosłowiańska wiązały regularne wojska niemieckie, w tym dywizje pancerne.
G
Gość
krzywogeby to ma rodowód z armi czerwonej
h
historyk
w AK walczyli przeciwko postkomunistycznemu porzadkowi takiemu jaki tworzy pisokomuna.
Wróć na i.pl Portal i.pl