Spis treści
- Wicepremier o wojnie na Ukrainie
- Musimy być doskonale przygotowani
- Budzenie ze snu o bezpieczeństwie
- Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
- Obrona cywilna – sprawna i skuteczna
- Samorząd terytorialny oraz ochrona ludności
- Uczelnie wyższe a bezpieczeństwo Polski
- Wojna hybrydowa i cyberbezpieczeństwo
- Organizacje społeczne w systemie obrony cywilnej
Wicepremier o wojnie na Ukrainie
- Proponuję daleko idącą ostrożność w informowaniu, że został przyjęty jakiś plan pokojowy dla Ukrainy. W sprawie Ukrainy nic nie powinno się odbywać bez jej udziału. Jej stanowisko zawsze musi być brane pod uwagę i głos Ukrainy musi być głosem stanowiącym - zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Krakowie.
Na pytanie czy polscy żołnierze mogą pojawić się na Ukrainie stanowczo zdementował te informacje. - Proszę nie ulegać tego typu sugestiom - dodał. Podkreślił też, że Polska "szkoli wojska ukraińskie, tu i teraz, a nie wysyła żołnierzy na Ukrainę".
Musimy być doskonale przygotowani
- Jednym z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed nami jest bezpieczeństwo ludności, a także ochrona mienia. I o tym także jest ten właśnie kongres - zaznaczył Aleksander Miszalski, prezydent Miasta Krakowa, współorganizator wydarzenia. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Małopolskiego, zwrócił z kolei uwagę na wielkie znaczenie samorządów w ochronie ludności, szczególnie w kontekście toczącej się za naszą wschodnią granicą pełnoskalowej wojny.
- Udało nam się przeprowadzić armię do Polski niepodległej i demokratycznej. Udało nam się także doprowadzić do zakorzenienia polskich sił zbrojnych na zachodzie. Wdarliśmy się do NATO, wdarliśmy się tam, gdzie nikt na nas nie czekał - zaznaczył Bronisław Komorowski, były prezydent oraz były minister obrony narodowej. - Wtedy nikt nie miał ochoty wziąć odpowiedzialności za obronę Polski. Świat zachodni nie był na to przygotowany. Musimy więc rozwijać siły zbrojne, ale powinniśmy to robić mądrze i planowo. Szczególnie w sytuacji, gdy rodzi się niepewności, co dalej będzie się działo z NATO.
- Jeśli obywatele będą dobrze przygotowani, a armia silna, to nikt nas nie napadnie - mocno podkreślił prof. Jerzy Buzek, premier w latach 1997-2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, a także przewodniczący Rady Programowej Kongresu.
- Tylko wspólnymi siłami możemy przygotować Polskę na najgorsze scenariusze. I trzeba to zrobić jak najszybciej, bo nie wiemy, ile mamy czasu. Dlatego musimy obudzić i zmobilizować rządzących oraz obywateli – zaznaczył Kazimierz Barczyk.
Budzenie ze snu o bezpieczeństwie
Kongres to kolejny etap debaty poświęconej bezpieczeństwu Polaków i Polski. O zmianie sytuacji geopolitycznej dyskutowano już podczas konferencji „Bądź gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny”. Wzięli w niej udział eksperci, w tym generałowie Mieczysław Bieniek, były zastępca Dowódcy NATO ds. Transformacji oraz Edward Gruszka, były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, a gorącej dyskusji przysłuchiwało się ponad tysiąc osób.
- Agresję Rosji na Ukrainę można postrzegać jako swoisty kubeł zimnej wody wylanej na głowę europejskiej cywilizacji. Najwyższy czas, by uświadomić sobie, że wojna przestała być jedynie tematem dla historyków, a stała się realnym zagrożeniem – zaznacza Kazimierz Barczyk, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.
Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej
Będzie to dyskusja o tyle ważna, że 8 listopada, a więc tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości, parlament jednogłośnie uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.
- To dokument kluczowy dla naszego bezpieczeństwa. Nowe regulacje wprowadzają wiele ważnych rozwiązań, służących przygotowaniu obywateli na każdą sytuację. Wszystko po to, aby stworzyć system solidnej „ochrony ludności”. Przepisy te odnoszą się zarówno do zagrożeń naturalnych, jak i tych, będących dziełem człowieka, ze szczególnym uwzględnień konfliktów zbrojnych. Nowe prawo ma zapewnić najlepsze warunki do przetrwania ludności – nie ukrywa przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.
Żadna jednak ustawa, jakkolwiek dobra i pożądana, nie wystarczy. Każda regulacja prawna jest bowiem ze swej natury jedynie zbiorem przepisów, zasad czy zaleceń. Dokumentem, którego skuteczność w ostatecznym rozrachunku zależy od ludzi, od ich umiejętności, wiedzy, doświadczenia, a także zaangażowania. W sytuacjach ekstremalnych – czy to konfliktów zbrojnych, czy naturalnych kataklizmów - każdy musi znać swoje miejsce oraz rolę, jaką ma do wypełnienia. Dotyczy to zarówno władz państwowych i samorządowych, różnych podmiotów i instytucji publicznych, ale przede wszystkim ludności. I o tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele".
W kongresie, wśród kilkudziesięciu uznanych ekspertów, głos zabierze także 10 generałów. O geopolitycznych wyzwaniach i zagrożeniach, przed którymi stoi dziś Polska, Europa, ale też świat – oczywiście wyciągając wnioski z agresji Rosji na Ukrainę – rozmawiać będą:
- Jacek Bartosiak, założyciel Strategy&Future,
- gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO, doradca MON,
- gen. Leon Komornicki, były zastępca Szefa Sztabu Generalnego,
- gen. Waldemar Skrzypczak, dowódca Sił Lądowych WP w latach 2006-2009.
Obrona cywilna – sprawna i skuteczna
Jak powinna funkcjonować obrona cywilna? W jaki sposób ma wyglądać zarządzanie kryzysowe podczas kataklizmów? Które kraje dysponują najlepszą obroną cywilną? Na pytanie te odpowiedzą:
- Marek Budzisz, Strategy&Future,
- Monika Jurek, wojewoda opolski,
- Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, szef Obrony Cywilnej Kraju w latach 2008-2015.
Samorząd terytorialny oraz ochrona ludności
Zaangażowanie samorządu terytorialnego w ochronę ludności i obronę cywilną – to temat kolejnego spotkania podczas krakowskiego kongresu. Oczywiście będzie też rozmowa o nowej ustawie, ale przede wszystkim o kompetencjach, które – na podstawie jej przepisów – zostaną scedowane na samorządy. W tej sprawie głos zabiorą:
- Antoni Fryczek, sekretarz Miasta Krakowa, Unia Metropolii Polskich,
- Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło, prezes Związku Gmin Wiejskich,
- Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, wiceprezes Związku Miast Polskich,
- Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego, Związek Województw RP,
- Józef Tomal, starosta myślenicki, przewodniczący Konwentu Starostów Małopolski.
Uczelnie wyższe a bezpieczeństwo Polski
W jaki sposób uczelnie wyższe mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju? Czy innowacje, które napędzają gospodarkę, mogą w tym pomóc? Sztuczna inteligencja to zagrożenie, a może zbawienie dla budowy nowoczesnego systemu ochrony państwa? O tym wszystkim rozmawiać będą:
- gen. dr Mieczysław Gocuł, rektor Akademii Sztuki Wojennej,
- prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej,
- prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego,
- prof. Piotr Sankowski, Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego,
- prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
Wojna hybrydowa i cyberbezpieczeństwo
O znaczenie infrastruktury krytycznej, budowli ochronnych, drożności komunikacyjnej, sprawnej i pewnej łączności, a także sprawach związanych z cyberbezpieczeństwem oraz wyzwaniach związanych z wojną hybrydową będą dyskutować:
- gen. Edward Gruszka, były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych WP, doradca MON,
- płk Paweł Mateńczuk, ps. Naval, doradca MON,
- gen. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni WP,
- gen. Mirosław Różański, przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych w latach 2015–2017.
Organizacje społeczne w systemie obrony cywilnej
Uczestnicy kongresu zastanawiać się będą także nad rolą organizacji społecznych w systemie ochrony ludności i obrony cywilnej. Tematyką tą zajmą się:
- Andrzej Grzyb, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej,
- Agnieszka Z. Kordalewska, gotowi.org,
- Lech Magnuszewski, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP,
- Marcin Możdżonek, prezes Polskiego Związku Łowieckiego,
- Waldemar Pawlak, senator RP, prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Patronat nad I Ogólnopolskim Kongresem „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele” patronat objął nad nim Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej. Jego organizatorami byli Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP - największa organizacja samorządu terytorialnego w Polsce, zrzeszająca w 20 regionalnych związkach prawie 1000 gmin, powiatów i województw - oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Aleksandrem Miszalskim, prezydentem Krakowa.
