Matura 2022 – informacje dla uczniów z Ukrainy. Na jakich zasadach mogą przystąpić do egzaminu?

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Ukraińscy licealiści mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w Polsce. Na jakie dostosowania mogą liczyć?
Ukraińscy licealiści mogą przystąpić do egzaminu maturalnego w Polsce. Na jakie dostosowania mogą liczyć? Fot. Marzena Bugala Polska Press
W 2022 roku maturę w Polsce zdawać mogą także uczniowie będący obywatelami Ukrainy. Jakie są warunki i wymogi dla abiturientów zza wschodniej granicy? Jakich formalności muszą dopełnić? Na jakie dostosowania mogą liczyć? Wyjaśniamy.

Warunkiem dopuszczenia ucznia z Ukrainy do egzaminu maturalnego w Polsce jest legalny pobyt w Polsce oraz złożenie w wybranej szkole przeprowadzającej matury odpowiednej deklaracji na formularzu D do dnia 31 marca 2022 roku.

Egzamin maturalny dla ucznia z Ukrainy jest przeprowadzany z trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wymagania egzaminacyjne są tożsame z tymi, które obowiązują uczniów polskich.

Matura 2022. Wydłużony czas trwania egzaminu dla zdających z Ukrainy

Maturzysta z Ukrainy może dłużej pisać egzamin z następujących przedmiotów:

  • język polski – czas egzaminu wydłużony do 255 minut (poziom podstawowy) oraz do 270 minut (poziom rozszerzony);
  • matematyka – czas egzaminu wydłużony do 270 minut, ale tylko na poziomie rozszerzonym;
  • historia, wiedza o społeczeństwie, biologia, chemia, fizyka, geografia, filozofia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna (wszystkie przedmioty na poziomie rozszerzonym) – czas egzaminu wydłużony do 270 minut.

Czas pisania egzaminów z pozostałych przedmiotów i na pozostałych poziomach pozostaje bez zmian.

Dodatkowe dostosowania dla ukraińskich maturzystów

Arkusze maturalne mogą być dostosowane do potrzeb zdających Ukraińców w następujący sposób:

  • arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym – instrukcje oraz polecenia mogą być tłumaczone na język ukraiński, choć teksty i zadania pozostają zapisane w języku polskim, zapisywanie rozwiązań zadań musi być w języku polskim;
  • arkusz z matematyki na poziomie podstawowym – instrukcje, polecenia do zadań, treść zadań mogą być tłumaczone na język ukraiński; zapisywanie rozwiązań zadań również możliwe w języku ukraińskim;
  • arkusz z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym – instrukcje oraz polecenia mogą być tłumaczone na język ukraiński, ale zadania oraz zapisywanie rozwiązań zadań muszą pozostać w zdawanym języku obcym.

Inne formy dostosowania do potrzeb maturzystów z Ukrainy:

Możliwość przystąpienia do egzaminu w oddzielnej sali, w szczególności jeżeli – ze względu na dłuższy czas przeprowadzania egzaminu – jest to konieczne do przeprowadzenia egzaminu dla wszystkich zdających w niezakłócony sposób.

Możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) na egzaminie z wszystkich przedmiotów z wyjątkiem egzaminów z: matematyki na poziomie podstawowym, języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym oraz języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. Słownik zapewnia szkoła lub uczeń.

Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych z języka polskiego, jak dla zdających ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, jeżeli zachodzi taka uzasadniona potrzeba, w porozumieniu z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Zapewnienie obecności specjalisty, np. psychologa, pedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego.

Zapewnienie obecności tłumacza (język polski – język ukraiński), który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przekazywanych przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym.

Skorzystanie z tego typu dostosowań wymaga pisemnego porozumienia dyrektora szkoły z dyrektorem właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie do 5 kwietnia 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.