Mechanik - jak znaleźć najlepszego? Jak wybrać warsztat samochodowy?

Redakcja Warszawa
13.07.2016 wroclawwarsztat samochodowy race house jak przygotowac auto na wyjazd mechanik klucze narzedzia podnosnik naprawa samochodu janusz wojtowicz / polska press grupagazeta wroclawska
13.07.2016 wroclawwarsztat samochodowy race house jak przygotowac auto na wyjazd mechanik klucze narzedzia podnosnik naprawa samochodu janusz wojtowicz / polska press grupagazeta wroclawska Janusz WóJtowicz / Polska Press Grupa
Mechanik to jedna z tych profesji, która nigdy nie będzie narzekała na brak zajęcia. Samochodów po ulicach jeździ coraz więcej. A samochody mają to do siebie, że się psują. Zwłaszcza te kilkunastoletnie. Wybór warsztatu samochodowego to ważna decyzja.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na polskich drogach jeździ prawie 30 milionów samochodów (dane na 2019 rok). Jest to ogromna liczba zważywszy, że populacja Polski to około 37-38 milionów osób. A przecież tylko część z nich jest pełnoletnia, a w dodatku nie wszystkie osoby pełnoletnie są kierowcami.

Tak ogromna liczba aut sprawia, że mechanicy nie narzekają na brak zajęcia. Często zdarza się, że na wolny termin u mechanika trzeba czekać nawet kilka tygodni. Serwisy samochodowe cieszą się różną renomą, do serwisu gdzie pracują lepsi fachowcy trudniej się dostać. Czasami jednak warto poczekać na wolny termin u sprawdzonego mechanika niż na szybko jechać do pierwszego lepszego warsztatu i potem żałować.

Jak wybrać warsztat samochodowy?

Przy wyborze warsztatu samochodowego warto poszukać o nim opinii. Można poszukać ich wśród rodziny czy znajomych lub w internecie. Obecnie można znaleźć szereg opinii na forach internetowych czy grupach na Facebooku. Szybko i łatwo można dowiedzieć się, który warsztat samochodowy warto odwiedzić, a który omijać szerokim łukiem. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które nie znają się na samochodach i nie wiedzą, co się w nim zepsuło. Mechanicy potrafią wyczuć na kilometr takich laików. Jeśli fachowiec będzie nieuczciwy, może klienta naciągnąć na wymianę bardzo drogiej rzeczy, która nie jest przyczyną usterki. Dlatego osoby nie mające dużej wiedzy z zakresu motoryzacji powinny jechać tylko do sprawdzonego mechanika, który jest uczciwy i wymieni tylko potrzebne elementy.

Wybór serwisu samochodowego zależy od usterki

Oczywiście bardzo ważne jest, co zepsuło się w samochodzie. Jeśli przepaliła się żarówka, to wystarczy podjechać do pierwszego lepszego warsztatu samochodowego. Jeśli mechanik ma żarówkę na miejscu lub my przywieziemy ją ze sobą, to wymiana zajmie kilka minut. Gorzej jeśli zepsuł się jakiś ważny element samochodu lub, co gorsza, nie wiemy co szwankuje. Wtedy musimy zostawić auto na kilka dni w serwisie samochodowym. Fachowiec musi wykonać diagnostykę komputerową oraz przejrzeć nasz pojazd w celu zlokalizowania usterki. Wtedy dzwoni do klienta z wyceną i ten decyduje się na naprawdę w tym warsztacie lub szuka innego. Obecnie niestety bardzo mało rzeczy właściciel samochodu jest w stanie wymienić w nim samemu. 20-25 lat temu, jeśli ktoś znał się na samochodach, mógł naprawić w nim niemal wszystko. Dziś w samochodach wszystko jest zabudowane, w dodatku wieloma rzeczami steruje komputer pokładowy. Bez specjalistycznego sprzętu nic nie jesteśmy w stanie wskórać. Zazwyczaj nie da się uniknąć wizyty w warsztacie samochodowym.

Skąd jest samochód?

Bardzo często samochód naprawimy w dowolnym niemal warsztacie. Są jednak serwisy samochodowe, które specjalizują się w konkretnych markach lub po prostu krajach pochodzenia auta. Np. serwis aut amerykańskich nie będzie chciał się zająć pojazdem pochodzącym z Japonii i trzeba będzie poszukać warsztatu specjalizującego się w autach japońskich. Wynika to z tego, że samochody te różnią się od siebie po względem technicznym. Można liczyć, że np. serwis aut francuskich zajmie się naszym samochodem lepiej niż serwis, gdzie mechanik naprawia wszystkie auta niezależnie od tego, skąd pochodzi. Można tutaj przywołać powiedzenie: Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

Dwa najszczęśliwsze momenty w życiu kierowcy są wtedy, gdy kupuje auto, a potem gdy je sprzedaje. Pomiędzy nimi jest natomiast szereg usterek i wizyt u mechaników, a ci bywają różni... Jeśli kiedykolwiek miałeś samochód, zrozumiesz te memy o mechanikach. Zobacz sam!

Kto to panu tak spartaczył? Jeśli masz auto, zrozumiesz te m...

Naprawa aut powypadkowych

Osobną kategorią są samochody powypadkowe. Często nawet niegroźna kolizja może mieć fatalny wpływ na konstrukcję samochodu. Nierzadko zdarza się, że po wypadku samochód nadaje się tylko i wyłącznie do kasacji. Jeśli jednak auto da się jeszcze uratować to ważne jest, żeby trafiło pod opiekę prawdziwego fachowca. Naprawa aut powypadkowych musi oznaczać, że pojazd będzie nie tylko sprawny, ale także bezpieczny. Naruszenie jego konstrukcji może sprawić, że każda kolejna stłuczka czy wypadek może skończyć się tragedią. Jeśli mechanik nie naprawi go porządnie, to nawet podczas zwykłej jazdy może dojść do nieszczęścia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl