Spis treści
Grupa przestępcza w Orlenie?
Portal Onet, który opisał całą sprawę, pisze, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego już od około półtora roku prowadzi operację, mającą na celu sprawdzenie, czy w grupie Orlen nie dochodziło do ustawiana przetargów.
17 listopada 2023 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej w ramach naftowego giganta.
„Śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i nadzorowane w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, dotyczy wejścia w porozumienie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ustalonych osób z przedstawicielem uczestnika publicznego przetargu na zaprojektowanie i wykonanie pakietu prac budowlanych, a także utrudniania przeprowadzenia wskazanego przetargu i działania tym samym na szkodę Orlen S.A., na rzecz której przetarg został zorganizowany” – poinformował Onet rzecznik prokuratury.
Onet: Były wiceprezes Orlenu na celowniku ABW i prokuratury
Nie ma oficjalnej informacji na temat tego, kogo miałyby dotyczyć ewentualne zarzuty w tej sprawie. Na razie nikt ich nie usłyszał. Nieoficjalnie portal ustalił jednak, że jedną z osób, które mogą być w kręgu osób podejrzanych, jest były wiceprezes Orlenu Michał Róg, zajmujący się handlem i logistyką.
Do tej pory nie został on przesłuchany, jednak – według nieoficjalnych informacji – na możliwy udział Roga w ustawianych przetargach mieli wskazywać inni pracownicy firmy, którzy składali zeznania.
W jaki sposób przetargi miały być ustawione? Michał Róg w kwietniu 2022 roku został udziałowcem firmy Involt, zajmującej się dystrybucją kabli. Według informatora Onetu, miał on faworyzować w przetargach firmy i konsorcja, które zobowiązały się kupować je właśnie w tej wrocławskiej spółce.
Ustawiane przetargi w Orlenie?
Prokuratura oraz ABW mają być w posiadaniu nagrań rozmów telefonicznych osób, które miały uczestniczyć w procederze.
Doniesienia Onetu skomentował w mediach społecznościowych były prezes Orlenu Daniel Obajtek.
„Ze spokojem oczekuję na wyniki śledztwa, bo sprawa wątpliwości opisanych przez Onet była przedmiotem wielopłaszczyznowego audytu, który nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Audyt robiono w 2022 roku, na zlecenie Rady Nadzorczej. Wszystkie przetargi w Grupie Orlen są nadzorowane przez wiele obszarów, w tym przez biuro bezpieczeństwa” – napisał.
Do sytuacji w naftowym gigancie odniósł się także minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
– W sprawie Orlenu toczy się kilka śledztw. Mamy do czynienia z 2 masywnymi przeszukaniami dokumentów przez ABW i CBA w ostatnich 6-8 tygodniach. Wygląda na to, że pieniądze spółki były dysponowane na działania, które nie miały należytego zabezpieczenia. Dzisiejsze doniesienia dotyczące przetargów w Orlenie pokazują, że Orlen stał się dla grupy osób ze Zjednoczonej Prawicy polem do wykorzystywania na różne cele – powiedział Wirtualnej Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: Onet, PAP