Abp. Stanisław Budzik udzielił dyspensy od charakteru pokutnego, w tym od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych, w piątek 4 maja br. Decyzja dotyczy wszystkich wiernych archidiecezji i innych osób przebywających w tym dniu na jej terenie.
„Biorąc pod uwagę dobro duchowe wiernych, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz uwzględniając normy zawarte w kanonach 1251 i 1245 KPK udzielam dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych” – czytamy w liście abp. Stanisława Budzika.
„Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłosierdzia i pobożności” – zastrzega metropolita.
Ofiara i uczynki miłosierdzia
Zakres obowiązywania postów i okresów wstrzemięźliwości precyzują przepisy kościelne. Czwarte przykazanie kościelne brzmi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Natomiast Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość”.
O wyjątkach wspomina prymas Polski w specjalnym dekrecie, w którym czytamy, że od zachowywania tych przepisów zwolnione są „osoby stołujące się w zakładach zbiorowego żywienia, w których nie są przestrzegane kościelne przepisy postne”. Wyjątek stanowią też ci, którzy „nie mają możliwości czynienia wyboru potraw, a muszą spożywać to, co jest dostępne”.
„Wierni korzystający z dyspensy winni zastępczo pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i złożyć ofiarę do skarbonki „Jałmużna postna” lub spełnić inny uczynek miłosierdzia” – precyzuje dekret prymasa.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: