Miasto Poznań przegrało w sądzie w klubami go-go. Wyrok jest prawomocny

Joanna Labuda
Joanna Labuda
Miasto Poznań przegrało batalię sądową z klubami go-go.
Miasto Poznań przegrało batalię sądową z klubami go-go. archiwum
Władze Poznania przegrały sądową batalię z klubami go-go. Sąd oddalił apelację miasta, uznając tym samym, że nagabywanie przechodniów do wizyt w klubach nocnych i sprzedawanie alkoholu po zawyżonych cenach, nie wpływa negatywnie na wizerunek stolicy Wielkopolski.

We wtorek w poznańskim Sądzie Apelacyjnym zapadł wyrok w sprawie miasto Poznań kontra kluby erotyczne, które działają w obrębie Starego Rynku. Po raz kolejny porażkę poniosły władze miasta.

Zobacz: Miasto odwołało się od wyroku sądu I instancji w sprawie klubów go-go

- Zarzuty podniesione przez miasto Poznań w apelacji nie zasługiwały na uwzględnienie. Pozwane spółki prowadzą działalność, która nie zmierza do tworzenia jakichkolwiek twierdzeń lub opinii odnoszących się do miasta Poznań. Pozwane spółki podejmują działania tylko i wyłącznie dlatego, że uważają, iż mieszczą się w ramach dozwolonej działalności gospodarczej, którą chcą prowadzić. To, czy te działania są zgodne z prawem, podlega ocenie organów właściwych do orzekania w sprawach naruszeń tych przepisów - uzasadnił sędzia Jerzy Geisler. I dodał: - Wynika z tego, że właściwym środkiem przeciwdziałania działalności gospodarczej z naruszeniem przepisów nie jest powództwo ochrony dóbr osobistych gminy miasta Poznań, gdyż do ich naruszenia w takiej sytuacji nie dochodzi, lecz egzekwowanie tych przepisów przez powołane do tego organy.

Historia sporu sięga 2016 roku. Wówczas prezydent Jacek Jaśkowiak uznał, że obecność i funkcjonowanie klubów go-go narusza dobro miasta i źle wpływa na jego wizerunek. Proces przed sądem pierwszej instancji rozpoczął się w sierpniu 2017 roku, a władze miasta domagały się zasądzenia po pół miliona złotych dla Stowarzyszenia Wspierania Transplantacji Szpiku i Onkologii Dziecięcej „Dzieciaki Chojraki” przy ul. Szpitalnej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Równy Start” ul. Św. Rocha. Po kilku miesiącach rozpatrywania sprawy, sąd wydał wyrok, który okazał się niekorzystny dla władz Poznania.

Czytaj też: Stary Rynek: Koniec z nagabywaniem przez panie z parasolkami? Poznań pracuje nad uchwałą w tej sprawie

- Czyny i zdarzenia, o których mówiło powództwo nie zostały udowodnione lub nie naruszają dóbr osobistych miasta Poznań – argumentowała wówczas sędzia Agnieszka Wieczorek.

Miasto odwołało się od tego wyroku, a właśnie we wtorek sąd drugiej instancji oddalił apelację. Co więcej uznał, że pozew miasta, był chybiony.

Wcześniej połowicznie sądową batalię z klubem go-go wygrał Wrocław. W tamtej sprawie sąd pierwszej instancji uznał, że nagabywanie przechodniów przez panie z różowymi parasolkami, czy spożywanie alkoholu po zawyżonych cenach negatywnie wpływa na wizerunek stolicy Dolnego Śląska. Od wyroku odwołała się jedna z trzech pozwanych firm, która ostatecznie wygrała apelację.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miasto Poznań przegrało w sądzie w klubami go-go. Wyrok jest prawomocny - Głos Wielkopolski

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Obywatel prawa
Ciekawi mnie też dlaczego Jaśkowiak wspiera i bierze udział w tęczowych paradach a uważa za szkodliwe dla wizerunku legalnie działającą działalność?? Ja uważam że szkodliwy dla wizerunku jest udział Jaśkowiaka w tęczowych akcjach i tu nie chodzi o brak tolerancji tylko o Konstytucję która jak narazie wyraza rodzinę jako zwiwzek kobiety i mężczyzny. Tęczowe flagi na tramwajach miejskich i późniejszy wywód Jaśkowiaka na ten temat to moim zdaniem szkodzenie wizerunkowi miasta
O
Obywatel prawa
JAŚKOWIAK POWINIEN ZA TEN PROCES PŁACIĆ Z WŁASNEJ KIESZENI! OGRANICZANIE PROWADZENIA CZYJEJŚ DZIAŁALNOŚCI LEGALNIE ZAREJESTROWANEJ ZE WZGLĘDU NA WIZERUNEK ZGODNIE Z ORZECZNICTWEM SĄDU NAJWYŻSZEGO JAK RÓWNIEŻ ORZECZNICTWEM ETS (PAN JAŚKOWIAK TAKI EUROPEJSKI A NIE ZNA ORZECZEŃ TRYBUNAŁU??) SĄ NIEDOPUSZCZALNE. Z GÓRY ZAŁOŻYŁEM, ŻE SZANSE WYGRANEJ MIASTA TO NAJWYZEJ 10% NO BO SĄD WYDAJE WYROK NA PODSTAWIE DOŚWIADCZENIA ŻYCIOWEGO I MA DOBROWOLNOŚĆ OCENY. ZA TEN CYRK ZAPŁACĄ MIESZKAŃCY??? NO GRATULUJĘ WYBORCOM J. PŁAĆCIE I PŁACZCIE
p
polonistka
Joanna Labuda: ale interpunkcję musi Pani naprawdę jeszcze poćwiczyć...
P
Podatnik
Przyjeżdżają porządni ludzie z całego świata i się dziwią: domy publiczne macie w tak reprezentacyjnej części miasta? Oczywiście sędzia-idiota nie widzi problemu. To są ci sami sędziowie uniewinniający morderców, gwałcicieli oraz złodziei. Dlaczego w tym kraju sędziowie wydają głupie, kuriozalne i bezsensowne wyroki?
B
Brzeszczot

No i bardzo obrze. Normalny zdrowy facet potrzebuje czasem pooglądać sobie młode ładne kobiece ciało.

G
G
Mariusz znowu przegrał? ...
h
heniutek
Szkoda. Wg mnie natrętność różowych parasolek nie wpływa pozytywnie na postrzeganie starego rynku.
L
Lex
Teczowy na deskach! Brawo! Spedy teczowych zbokow sa ok, a kluby go-go tylko bee, Hipokryta, miernota urzednicza! koderasta!
Wróć na i.pl Portal i.pl