Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Międzynarodowy Dzień Inwalidów to święto, które zostało ustanowione, by uczcić katastrofę górniczą z 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii. Wówczas śmierć poniosło 262 górników z 12 krajów, a do tego wiele osób doznało poważnych obrażeń, zostając inwalidami.
Od tamtego czasu w każdą trzecią niedzielę marca obchodzony jest ten szczególny dzień dla uczczenia osób, które z różnych powodów zmagają się z problemami i utrudnieniami w codziennym życiu.
Wydarzenie zostało utworzone przez Międzynarodową Organizację Pracy. W Polsce święto pierwszy raz zostało zorganizowane w 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Niepełnosprawni robią wielkie kariery
Życie z niepełnosprawnościami jest trudniejsze i wymaga większego poświęcenia, a często również wsparcia bliskich. Mimo tego wielu osobom nie przeszkadza to, by rozwijać swoje pasje czy spełniać marzenia, a także robić wielkie kariery.
Wielu z nich radzi sobie tak dobrze, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że na co dzień muszą radzić sobie z innymi problemami.
Zobaczcie gwiazdy, które pomimo trudności, są znane w Polsce, a nawet na całym świecie.
Gwiazdy z niepełnosprawnościami
- Stevie Wonder - muzyk jest znany na całym świecie. Swoją twórczością zyskał uznanie milionów fanów, co przełożyło się na ogromne liczby koncertów i sprzedanych płyt. Piosenkarz jest niewidomy. Urodził się jako wcześniak, a inkubator, do którego trafił, zawierał zbyt dużo tlenu, przez co muzyk stracił wzrok.
- Andrea Bocelli - kolejny muzyk radzący sobie doskonale na scenie mimo braku wzroku. Włoski śpiewak urodził się z jaskrą, a lekarze namawiali jego matkę nawet do zrobienia aborcji. Wzrok całkowicie utracił jako dwunastolatek, grając w piłkę z kolegami, kiedy doznał wylewu.
- Rick Allen - perkusista, w przeciwieństwie do poprzednich, posiada wzrok, ale musi sobie radzić z większą trudnością dla swojego zawodu. W 1984 roku, jako 21-latek, w wyniku wypadku samochodowego wypadł z dachującego auta, a jego lewa ręka uległa poważnemu uszkodzeniu, przez co musiała zostać amputowana. Nauczył się grać jedną ręką, wspierając się zestawem elektronicznym.
- Karol Bielecki - piłkarz ręczny z polską reprezentacją i w karierze klubowej osiągnął bardzo wiele, mimo że przez późniejsze lata gry na parkiecie musiał sobie radzić z ograniczonym polem widzenia z powodu braku jednego oka. W 2010 roku podczas towarzyskiego meczu Polska - Chorwacja, przy próbie bloku rzutu przeciwnika, został trafiony kciukiem w lewe oko.
- Natalia Partyka - polska tenisistka stołowa została pięciokrotną mistrzynią paraolimpijską, ale z równym powodzeniem radzi sobie w rywalizacji z zawodniczkami pełnosprawnymi. Mistrzyni urodziła się bez prawego przedramienia. Uczestniczyła w trzech igrzyskach olimpijskich.
- Monika Kuszyńska - piosenkarka przez lata związana była z zespołem Varius Manx. W 2006 roku, wracając z koncertu, uległa wypadkowi. W jego wyniku doznała przerwania rdzenia kręgowego. Od tamtego czasu pozostaje sparaliżowana od pasa w dół i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. To nie przeszkadza jej jednak w śpiewaniu, a w 2015 roku reprezentowała Polskę na Eurowizji.
- Jan Mela - jako niespełna 14-letni chłopiec uległ wypadkowi. W wyniku porażenia prądem, po długiej rehabilitacji, musiał poddać się amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia. Nie przeszkodziło mu to jednak spełnić marzeń. Został najmłodszym w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku - mając wówczas 15 lat - a zarazem został pierwszą osobą z niepełnosprawnością, której się to udało. Kilka lat temu wziął również udział w programie "Taniec z gwiazdami".
- Piotr Swend - aktor urodził się z zespołem Downa. Jako młody chłopiec otrzymał szansę występowania w popularnym serialu "Klan", gdzie gra do dziś i zyskał sporą sympatię fanów jako Maciej Kowalik-Lubicz. Jego rola była często przytaczana w dyskusjach na temat jego choroby. Poza serialem aktywnie działa również w teatrze.
- Warwick Davis - brytyjski aktor udowadniający, że chorując na dysplazję kręgosłupowo-nasadową również można wiele osiągnąć. Mierzący niewiele ponad 100 centymetrów artysta zagrał w wielu znanych na całym świecie produkcjach jak seria o Harrym Potterze, "Gwiezdnych wojnach" czy serii "Karzeł".
- Peter Dinklage - aktor również cierpi na niskorosłość, którą osiągnął w wyniku achondroplazji. Mimo tego osiągnął wielką sławę i został zapamiętany jako odtwórca charakterystycznych ról - przede wszystkim postacią Tyriona Lannistera z serialu "Gra o Tron". To jednak nie wszystko, bo w swojej karierze zagrał w dziesiątkach innych głośnych produkcji, jak chociażby "Avengers: Wojna bez granic" czy " X-Men: Przeszłość, która nadejdzie".

lena