Mieszkaniec Lublina trzęsie branżą high-tech. Jego wynalazek został najnowszym nabytkiem Centrum Pieniądza NBP

Aleksander Janicki
Aleksander Janicki
To nie odległa przyszłość, a rzeczywistość. Mieszkaniec Lublina opracował implant, który umożliwia płatność ręką. Jego wynalazek spotkał się z dużym zainteresowaniem wielu podmiotów. Pośród nich - warszawskiego muzeum Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego, które zdecydowało się dodać wynalazek do swoich zbiorów.

Gdy rozpoczęto szczepienia przeciwko COVID-19, popularne były teorie spiskowe/żarty, że od teraz będzie się można łączyć z wi-fi, czy płacić ręką. Wojciech Paprota, założyciel firmy Walletmor, zamienia żart w rzeczywistość.

Opracował wykonany z biopolimeru implant, którym po wszczepieniu pod skórę, będzie można płacić. Wykorzystuje on technologię NFC (Near Field Communication), znaną nam już z kart zbliżeniowych. W praktyce jest to płacenie ręką.

Do sprzedaży kontrowersyjny produkt trafił wiosną 2021 roku. Jego wynalazek wywołał niemałe poruszenie wśród profesjonalistów z branż: finansowej, implantologicznej i high-tech.

Teraz trafił do warszawskiego muzeum Centrum Pieniędzy Narodowego Banku Polskiego. Muzeum to stawia na popularyzację ekonomii i historii pieniądza. Implant znajduje się w gablocie. Załączone są zdjęcia i opisy, tłumaczące zasadę działania wynalazku.

- Jest mi niezmiernie miło, że Centrum Pieniądza NBP zainteresowało się naszym implantem i postanowiło umieścić go w swoich zbiorach - mówi Wojciech Paprota, założyciel firmy Walletmor i pomysłodawca implantu płatniczego. - Jestem przekonany, że wiele osób odwiedzających to nowoczesne muzeum, a zwłaszcza ci, którzy po raz pierwszy zetkną się z taką formą płatności, wyjdą z Centrum Pieniądza bogatsi o rzetelną wiedzę na temat implantów płatniczych. Gablota jest przygotowana bardzo merytorycznie a jednocześnie przystępnie, za co duże brawa dla zespołu muzeum.

Co zaskakujące, spotkał się z dużym zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, gdzie do dzisiaj używane są karty starego typu, a niektórzy uparcie wypisują czeki. Wynalazek Paproty był szeroko opisywany w mediach. Na jego temat w rozmowie z ekspertami wypowiedziała się nawet słynna aktorka Drew Barrymore.

Jednak nie tylko w Stanach pomysł trafił na uznanie. O wynalazku mówi się także na rynkach blisko- i dalekowschodnich. Lublinianin został zaproszony jako prelegent na lubelskie dni Expo 2022 w Dubaju.

Obecnie na świecie z implantu korzysta ok. 600 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkaniec Lublina trzęsie branżą high-tech. Jego wynalazek został najnowszym nabytkiem Centrum Pieniądza NBP - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl