Mike Pompeo w Polsce. Podpisano polsko- amerykańską umowę o współpracy obronnej. "Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego – powiedział Andrzej Duda.
- Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego – powiedział Andrzej Duda. Grzegorz Jakubowski/ KPRP/ Prezydent.pl
Sekretarz stanu USA zaraz po przylocie do Polski spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie udał się na spotkanie w pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Jednocześnie podczas wizyty Pompeo podpisana została umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tzw. Enhanced Defence Cooperation Agreement (EDCA). Ponadto Prezydent Duda rozmawiał z Sekretarzem Stanu USA o sytuacji na Białorusi.

Mike Pompeo jeszcze przed godziną 10. spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak informuje Ambasada USA w Warszawie, podczas spotkania rozmawiano o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej i ekonomicznej, sieci 5G, a także wyzwaniach związanych z pandemią COVID19.

Następnie Sekretarz stanu USA udał się do pałacu Prezydenckiego aby spotkać się z Andrzejem Dudą. – Z wielką radością witam sekretarza stanu Mike Pompeo w naszym kraju. Ta wizyta ma wielkie znaczenie z dwóch powodów: praktycznego i symbolicznego – powiedział Duda.

Jak tłumaczył, wymiar symboliczny wiąże się z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej - Zaraz podpisane zostanie porozumienie między USA a Polską, co przenosi nas do tej praktycznej części – dodał prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest to "dopełnienie dwóch deklaracji, które podpisał z Donaldem Trumpem jeszcze w zeszłym roku. - W Polsce nie tylko będzie więcej żołnierzy USA i infrastruktury, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że w przypadku zagrożenia żołnierze USA i Polski będą stać ramię w ramię - dodał.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że porozumienie to wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa. – I wierzę, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy, w tym na współpracę gospodarczą – mówił. – Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo – dodał.

- Cieszę się ogromnie, bo w ciągu ostatnich pięciu lat współpraca polsko-amerykańska – zarówno w dziedzinie obronności, współpracy militarnej, jak i w dziedzinie współpracy gospodarczej – niebywale się rozwinęła. Ostatnie lata to nie tylko symbole, to nie tylko wprowadzenie dla Polaków ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych, ale to przede wszystkim ogromne wzmocnienie współpracy choćby w dziedzinie energetyki. To także współpraca w wielu innych dziedzinach, to ogromne inwestycje już zrealizowane i zapowiadane przez amerykańskie firmy w Polsce- mówił prezydent.

- Co niezwykle istotne, z tej współpracy – i wzmacnianej współpracy wojskowej, i współpracy choćby w dziedzinie energetyki – korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy. W ujęciu militarnym z pewnością oznacza to już dzisiaj więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich i wszystkich naszych sąsiadów. Także w ujęciu energetycznym w przyszłości będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa w naszym regionie, także dla Ukrainy- dodał.

Jak poinformował Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP, rozmowa Prezydenta z sekretarzem stanu USA poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi. - Politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń- poinformował. Ponadto jak przekazał Szczerski, Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – dodał Szczerski.

Podczas uroczystości odbywających się w Pałacu Prezydenckim Mike Pompeo oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisali umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tzw. Enhanced Defence Cooperation Agreement (EDCA).

- 15 sierpnia 2020 roku to ważny dzień – stulecie Bitwy Warszawskiej, ale także dzień zawarcia umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mam poczucie dobrze wykonanego zadania- powiedział Błaszczak. - Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu jeżeli chodzi o współprace wojskową polsko-amerykańską- dodał.

Jak tłumaczył dalej, stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy.- Dodatkowo stanowi o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Wynegocjowaliśmy więcej niż zakładaliśmy dlatego, że będzie w Polsce również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO – powiedział szef MO.ł

- Podpisanie EDCA to kolejny kamień milowy w stosunkach amerykańsko- polskich- napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Odzwierciedla wspólną wizję zarysowaną w deklaracjach podpisanych przez Prezydenta Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę w 2019 roku- dodała.

Źródło:
TVN 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl