Miłych wakacji. Z fotoradarem. Czyli słów kilka o świetnej wiadomości na początek sezonu

Artur Kiełbasiński
Miłych wakacji. Z fotoradarem, czyli o świetnej wiadomości na początek sezonu
Miłych wakacji. Z fotoradarem, czyli o świetnej wiadomości na początek sezonu Grzegorz Olkowski / Archiwum Polska Press
Na polskich drogach przybędzie 128 nowych fotoradarów. I jest to wiadomość świetna. Zanim się zirytujecie Szanowni Czytelnicy, na te słowo, przez chwilę poznajcie powody mojego zadowolenia.

O planowanym zagęszczeniu sieci fotoradarów poinformował tuż przed długim weekendem (drugim już w maju) Portal Samorządowy. Do tej pory w naszym kraju funkcjonowało blisko 600 takich urządzeń, działają też wprowadzone w ostatnich latach tzw. odcinkowe pomiary prędkości. Planowane nowe urządzenia, dotyczą obu sposobów pomiaru prędkości i wykrywania wykroczeń. Osobiście kibicuję obu tym rozwiązaniom, choć odcinkowy pomiar prędkości ma znaczącą przewagę nad fotoradarem. Jakiś odsetek złapanych na fotoradar, to mogą być dość przypadkowi kierowcy, którzy akurat, w konkretnym punkcie drogi przekroczyli prędkość.

Naganne? Oczywiście. Ale zdarzy się wielu z nas. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości i przekroczenia limitu widać, że kierowca nie zagapił się w jednym punkcie. Rozciągnięty na kilka, a nawet kilkanaście, kilometrów odcinek „testowy” pokazuje, kto naprawdę gazuje ponad miarę na drogach, a kto zachowuje się na drodze racjonalnie. Nie wchodząc jednak głębiej w różnice między tymi narzędziami napiszę wprost – tak, fotoradary są w naszym kraju potrzebne i to bardzo.

Raport Komendy Głównej Policji dotyczący wypadków drogowych w 2023 r. nie pozostawia złudzeń. Kierowcy odpowiadają za 91% wypadków na polskich drogach. Doprowadzili do ponad 19 tys. wypadków. Najczęstsze powody są 2 – albo nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, albo nadmierna prędkość niedostosowana do warunków. Co jednak trzeba podkreślić, to fakt, że wypadki spowodowane przez nadmierną prędkość stanowią przyczynę 22% wypadków, ale jednocześnie ginie w nich 40% wszystkich zabitych na drogach. To pokazuje, jak niebezpieczna jest zbyt szybka jazda.

Na „szybkościową patologię” na polskich drogach reagują też zarządcy dróg, w tym samorządy. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała 5 tys. wskazań lokalizacyjnych, gdzie zarządcy dróg chcieliby ustawić fotoradary. I trzeba napisać jasno – odpowiedni dobór tych lokalizacji może być kluczowy dla zmniejszenia liczby wypadków i ofiar tych wypadków. Fotoradar będący straszakiem na rozpędzonego „mistrza kierownicy” może naprawdę uratować ludzkie życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Do systemu technicznego warto dołożyć jeszcze jedną cegiełkę. Usprawnić egzekucję mandatów. Nie można ustalić sprawcy wykroczenia? Niech płaci właściciel lub użytkownik samochodu. W firmach z wieloma samochodami i kierowcami pojawi się oczywiście kłopot ze wskazaniem sprawcy, ale to może wymusić rzetelne prowadzenie ewidencji wyjazdów służbowych. Bo powiedzmy jasno – na polskich drogach jest znacznie bezpieczniej niż dekadę czy 2 dekady temu.

Ale w 2023 r. na polskich drogach zginęło niemal 1,9 tys. osób, a ponad 24 tys. zostało rannych. To liczby przerażające, pokazujące skalę tragedii rodzin i społeczności. Pokazujące – niech to nie brzmi cynicznie, ale mówmy o tym jasno – skalę strat dla gospodarki, spowodowanych zdarzeniami na drogach. Dlatego każdy radar na polskiej drodze, to dobra wiadomość. Dla nas wszystkich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barnaba
Z powodu nieudolności policji, nie można ustalić kto złamał przepisy. Więc szukają kozła ofiarnego, żeby nie zrobić roboty, a pieniądze zgarnąć.

Typowe
P
Pol
31 maja, 19:44, Pol:

Zwiększyć bezpieczeństwo- ogranicznik prędkości dla młodtch kierowców, ci idioci co dostali auto od tatusia to największe niebezpieczeństwo na drodze. Masz świerze prawko, musisz mieć ogranicznik prędkości i koniec.

Świeże- specjalnie dla troglodyty poprawiłem:-)

P
Pol
Zwiększyć bezpieczeństwo- ogranicznik prędkości dla młodtch kierowców, ci idioci co dostali auto od tatusia to największe niebezpieczeństwo na drodze. Masz świerze prawko, musisz mieć ogranicznik prędkości i koniec.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl