Minister Piotr Gliński w hiszpańskim El Debate: podczas II wojny światowej z polskich zbiorów zniknęło 516 tys. dzieł sztuki

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Już w 1942 roku oszacowano ogromne straty w kolekcji zbiorów polskich dzieł sztuki. N.z. reprodukcja obrazu Rembrandta p.t. Syndycy cechu sukienników
Już w 1942 roku oszacowano ogromne straty w kolekcji zbiorów polskich dzieł sztuki. N.z. reprodukcja obrazu Rembrandta p.t. Syndycy cechu sukienników Fot: Wikimedia Commons
Polska okupowana podczas II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy i ZSRR straciła wskutek ich działań zbrojnych oraz w rezultacie dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży ponad 516 tys. dzieł sztuki – czytamy słowa wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w artykule opublikowanym w środę w hiszpańskim portalu El Debate.

Straciliśmy połowę

Wicepremier odnotował, że już w 1942 r. oceniano, że straty w samych zasobach muzealnych wyniosły 50 proc. stanu przedwojennego.

Gliński zaznaczył, że podległe Moskwie władze PRL przerwały w dekadzie lat 50. XX w. dokumentowanie strat z polskich zbiorów kultury i sztuki, a dopiero zmiany ustrojowe zainicjowane w 1989 r. umożliwiły wznowienie spraw restytucyjnych.

W 1992 r. powstała baza strat wojennych, czyli ogólnopolski rejestr dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej, pochodzących z terytorium Polski (…), który liczy ponad 66 tys. rekordów i ciągle się rozrasta. Obecnie w toku jest 130 spraw restytucyjnych prowadzonych przez polski resort kultury w 15 krajach - napisał Gliński zaznaczając, że dzięki tym działaniom w ostatnich latach do macierzystych zbiorów powróciło ponad 600 cennych obiektów.

Kampania „Puste Ramy”

Przedstawiciel polskiego rządu przypomniał, że od połowy września w największych polskich muzeach można zobaczyć puste ramy obrazów. Dodał, że chodzi o kampanię informacyjną, która ma na celu przypomnienie "o dziełach sztuki z polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych, które zostały utracone w wyniku II wojny światowej".

Nieprzypadkowo kampanię „Puste Ramy” w polskich muzeach zainaugurowaliśmy tuż przed kolejną rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Chcemy tym samym przypomnieć, że Rzeczpospolita Polska padła ofiarą dwóch agresorów – Niemiec oraz sowieckiej Rosji - zaznaczył wicepremier.

Puste ramy pojawiły się do tej pory w 12 muzeach – największych muzeach narodowych, a także mniejszych instytucjach regionalnych i muzeach okręgowych.

Tekst wicepremiera Glińskiego został opublikowany w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu”, która powstała przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.wszystkoconajwazniejsze.pl.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl