Ministerstwo rolnictwa i UE chcą wiedzieć więcej o twoim gospodarstwie

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
System gromadzenia danych o gospodarstwach ma objąć więcej obszarów danych.
System gromadzenia danych o gospodarstwach ma objąć więcej obszarów danych. Przemyslaw Swiderski
Unia chce, by kraje unijne wiedziały więcej na temat gospodarstw rolnych. Przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy o unijnej sieci danych przewiduje, że dotychczasowy zakres danych uzyskiwanych od gospodarstw rolnych ma zostać poszerzony o dodatkowe tematy w wymiarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Projekt 2 sierpnia trafił do konsultacji.

Więcej danych rachunkowych z gospodarstw rolnych

Dotychczasowa sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych (FADN) ma zostać przekształcona w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) w celu zbierania i analizy danych z gospodarstw obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy i społeczny, czyli danych FSDN - poinformowano w uzasadnieniu projektu przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Dane FSDN mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii Europejskiej oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii Europejskiej. Do dotychczasowych 16 tematów, w tym 13 w wymiarze ekonomicznym, 2 w wymiarze społecznym i 1 w wymiarze środowiskowym od 2025 r. (...)dochodzi 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym oraz 2 tematy ekonomiczne zostają rozszerzone" - wskazano.

Projektowana ustawa ma dostosować krajowe przepisy do regulacji obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych i wprowadzenia do polskiego porządku prawnego rozporządzenia Rady UE ustanawiającego sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych - poinformowało MRiRW.

Unowocześnienie systemu zbierania danych od rolników

Jak wynika z uzasadnienia, funkcjonujący w Polsce system zbierania i wykorzystywania danych dotyczących gospodarstw stanowi podstawowe źródło informacji dla ośrodków naukowych potrzebnych do określania dochodów gospodarstw rolnych uzyskiwanych w różnych warunkach techniczno-ekonomicznych oraz analizowania sytuacji na rynkach rolnych. W celu gromadzenia danych na potrzeby FSDN, których zakres jest szerszy niż dotychczasowy FADN, niezbędne jest unowocześnienie systemu dostarczania, zbierania i przekazywania danych.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej kraje członkowskie mają obowiązek przekazywać Komisji Europejskiej dane rachunkowe z gospodarstw rolnych. Są one wykorzystywane do sporządzania w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie zestawień tabelarycznych, a także analiz sytuacji ekonomiczno-produkcyjnej różnych grup gospodarstw rolnych. (PAP)

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl