Ministra zdrowia Izabela Leszczyna wbija szpilę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Chodzi o tzw. tabletkę dzień po

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Zdaniem ministry zdrowia „decyzja prezydenta nie była efektem troski, tylko raczej obłudy i obskurantyzmu”.
Zdaniem ministry zdrowia „decyzja prezydenta nie była efektem troski, tylko raczej obłudy i obskurantyzmu”. Adrian Wykrota/Polska Press
Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę dotyczącą tzw. tabletki dzień po, która miała być dostępna od 15. roku życia. W czwartek weto głowy państwa skrytykowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO). Oceniła, że „decyzja prezydenta nie była efektem troski, tylko raczej obłudy i obskurantyzmu”.

Spis treści

Weto prezydenta ws. tzw. tabletki dzień po

W ubiegły piątek prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która umożliwiała dostęp bez recepty do tabletki dzień po dla osób powyżej 15 lat. Decyzję uzasadnił „poszanowaniem konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci”.

Ministra zdrowia krytykuje decyzję prezydenta

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna (KO), komentując w czwartek decyzję prezydenta, oceniła, że „argumentacja mówiąca o trosce o młode dziewczyny nie wytrzymuje zderzenia z logiką”.

– Gdyby pan prezydent rzeczywiście troszczył się o młode osoby w ten sposób, że chce je ustrzec przed bezpieczną antykoncepcją, to powinien przygotować ustawę zakazującą współżycia seksualnego do 18. roku życia – powiedziała.

Izabela Leszczyna podkreśliła, że tabletka dzień po jest bezpieczna z punktu widzenia medycznego i „akceptowalna z punktu widzenia etycznego”.

– Tabletka – powtarzam to od wielu tygodni, a nawet miesięcy – nie jest tabletką wczesnoporonną. Jest tabletką, która nie dopuszcza do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli nie dopuszcza do zajścia w ciążę – mówiła.

Zdaniem ministry zdrowia „decyzja prezydenta nie była efektem troski, tylko raczej obłudy i obskurantyzmu”.

„Plan B dla polskich kobiet”

Ministra zdrowia zaprezentowała też na konferencji prasowej „Plan B dla polskich kobiet”.

Izabela Leszczyna podkreśliła, że tzw. tabletka dzień po jest absolutnie bezpieczna dla zdrowia młodych dziewczyn. – Przy tej usłudze farmaceutycznej nie będzie wymagana obecność rodzica – zaznaczyła.

Dodała, że wierzy w to, że farmaceuci jako medycy kierują się wiedzą medyczną, a nie wiedzą „zaczerpniętą nie wiadomo skąd i tak naprawdę nieprawdziwą”.

– Liczymy na to, że farmaceuci to ludzie, którzy mają świadomość, że lepiej zapobiegać niechcianej ciąży, niż ją abortować. I na to liczymy – powiedziała.

Zaznaczyła, że pilotaż antykoncepcji awaryjnej jest otwarty dla wszystkich aptek w Polsce.

Rozwiązanie do czasu wyboru nowego prezydenta

Izabela Leszczyna zauważyła, że „rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Zdrowia nie jest rozwiązaniem idealnym, ale jedynym możliwym i zgodnym z prawem, do czasu wyboru nowego prezydenta”. – Prezydenta, dla którego prawa kobiet, czyli prawa człowieka będą prawdziwą, a nie tylko deklaratywną wartością – mówiła.

Tabletka koncepcji awaryjnej ma być dostępna od 1 maja w ramach programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego (projekt jest w konsultacjach).

– Program potrwa do 2026 roku i obejmie całą Polskę. Mogą do niej przystąpić wszystkie apteki, podpisując odpowiednią umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia – poinformowała szefowa resortu zdrowia.

Aby wydać na prośbę pacjentki pigułkę antykoncepcji awaryjnej magister farmacji – z co najmniej rocznym stażem – będzie musiał najpierw przeprowadzić z nią wywiad. Po nim wypisze receptę farmaceutyczną i wyda lek.

To wszystko jest usługą farmaceutyczną, którą finansuje NFZ. Stąd mówimy o konieczności podpisania umowy przez aptekę z NFZ – dodała.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl