Ataki na ratowników medycznych. Co ustalono podczas spotkania z Ministerstwem Zdrowia?
– Ratownicy sformułowali szereg postulatów, które dziś przedyskutowaliśmy. Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje działania w tej sprawie, analizuje, jak państwo wykorzystuje obecne przepisy zabezpieczające funkcjonariuszy publicznych. W ciągu kilku najbliższych dni będziemy mieć pierwsze efekty tych działań – powiedziała po spotkaniu ministra zdrowia.
Izabela Leszczyna podkreśliła, że temat sytuacji ratowników będzie przedmiotem środowej rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem.
– Przekazuję raz jeszcze wyrazy współczucia i kondolencje dla rodzin i całego środowiska ratowników medycznych – mówiła.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę egzekwowania prawa chroniącego ratowników medycznych
Spis treści
Ministra Leszczyna poinformowała, że Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę tego, jak egzekwowane jest prawo Kodeksu karnego, chroniące funkcjonariuszy publicznych. Przypomniała, że według obowiązujących przepisów ratownik medyczny jest funkcjonariuszem publicznym i „jakikolwiek atak na funkcjonariusza publicznego jest karany".
Podkreśliła, że wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zobowiązał się, że taka analiza będzie gotowa w ciągu najbliższych dni.
Ministra Zdrowia na konferencji po spotkaniu resortów zdrowia, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji ze środowiskiem ratowników medycznych poinformowała o powołaniu szybko reagującego zespołu. Ma się w nim znaleźć kilka osób, a przewodniczyć zespołowi ma wiceminister zdrowia Marek KOS.
Izabela Leszczyna przekazała, że zespół w piątek podsumuje decyzje dot. ratowników medycznych, jakie zapadną w ciągu najbliższych kilku dni, w tym decyzje jakie zostaną podjęte po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem.
– Ustalimy dwie prędkości działania: szybkoterminowe, które wprowadzimy już i natychmiast po to, żeby bezpieczeństwo ratowników było jak największe od zaraz; oraz te działania, które wymagają czy to zmian legislacyjnych, czy zmian w standardzie kształcenia – powiedziała.
Dodała, że sprawdzone zostanie to, na ile kształcenie ratowników, zarówno przeddyplomowe, jak i podyplomowe, w zakresie kursów doskonalących, „odpowiada rzeczywistym potrzebom i daje ratownikom poczucie bezpieczeństwa w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych".
Kursy samoobrony dla ratowników medycznych
Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała też akcje edukacyjne dla społeczeństwa o roli ratowników oraz kursy samoobrony dla samych ratowników. Zadeklarowała możliwość wprowadzenia monitoringu wizyjnego podczas interwencji ratowników.
– Jest dobra wola i chęć pomocy ze strony ministerstw. Musimy pewne kwestie jeszcze omówić, szczególnie dotyczące ochrony danych osobowych – powiedział z kolei przedstawiciel ratowników medycznych.
