Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony już po raz 10. - Przypomną, że była to inicjatywa ustawodawcza pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, który uważał, że pamięć Żołnierzy Niezłomnych trzeba podnieść do rangi pamięci narodowej, pamięci związane ze świętem, które wszyscy będą obchodzili i tak się własnie dzieje - podkreślał prezydent Andrzej Duda tuż przed biegiem w Mińsku Mazowieckim. - Cieszę, że po raz kolejny pobiegniemy, że pobiegną wraz z nami ci, którzy pamiętają i ci, którzy chcą oddać hołd w ten sportowy sposób Żołnierzom Niezłomnym, biegnąc ich tropem - mówił.
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbędą się dziś w 365 miejscach w Polsce, a także za granicą - czytamy na wPolityce.pl. Uczestnicy biegów przemierzą 1963 metry.
ZOBACZ TEŻ | Bieg Tropem Wilczym w Warszawie. Uczestnicy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
O godz. 12 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
ZOBACZ TEŻ | Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020, Warszawa. Sprawdźcie program uroczystości
Z kolei o 14 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wzięli udział w centralnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas których odczytany został apel pamięci, wręczone zostały awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złożyło ponad dwa tysiące żołnierzy służby przygotowawczej.
Równie premier Mateusz Morawiecki uczcił pamięć Wyklętych. Wziął udział w uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie.
- Pamięć o nich niech wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności. Czcimy ich pamięć, wiemy i wierzymy, że są dziś wśród nas - mówił szef rządu. - Dzięki Żołnierzom Wyklętym i ich niezłomności mamy to szczęście, że możemy dbać o naszą Ojczyznę. Zobowiązujemy się do tego. Wszystkim niezłomnym żołnierzom wdzięczni jesteśmy pamięć. Cześć ich pamięci. Jeszcze Polska nie zginęła!- podkreślał.
Najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych była obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. Szacuje się, że do 1963 r., gdy zginął ostatni z „Wyklętych” Józef Franczak, ps. Lalek, przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób.
Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?