Bieg Tropem Wilczym na stałe wpisał się już do sportowego kalendarza stolicy, a do wydarzenia dołączają też kolejne miasta. W tym roku, w niedzielę 1 marca, zawody odbyły się w 370 miastach, a pobiegło w nich ok. 75 000 uczestników.
Bieg Tropem Wilczym 2020
Uczestnicy zawodów w Warszawie mieli do wyboru biegi na trzech dystansach:
- 10 km
- 1963 m
- 5 km
Jako pierwsi wystartowali zawodnicy, którzy wybrali dystans 10 km. Wyścig rozpoczął się o godz. 9.30, a na pokonanie tego odcinka biegacze mieli 90 minut.
Najkrótszy bieg - o dystansie 1963 m - jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Start biegu we wszystkich miastach, które zapowiedziały udział w wydarzeniu, zaplanowano na godz. 12.00, a na pokonanie tego dystansu przyznano zawodnikom 30 minut.
ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW BIEGU TROPEM WILCZYM 2020 W WARSZAWIE
Warszawa: Bieg Tropem Wilczym 2020. Zdjęcia uczestników bieg...
TROPEM WILCZYM 2020. TAK WYGLĄDAŁY BIEGI W INNYCH MIASTACH
Bieg Tropem Wilczym 2020: Na Strzeszynie upamiętniono żołnie...
Bieg Tropem Wilczym we Wrocławiu [ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ]
Jako ostatni wystartują uczestnicy biegu na 5 km. Jego początek wyznaczono na godz. 14.30. Na pokonanie tego dystansu biegacze będą mieli 60 minut.
Cena za pakiet startowy na każdym z tych dystansów jest taka sama i wynosi 50 zł.
Organizatorzy zaznaczają, że wszyscy zawodnicy biegu Tropem Wilczym powinni mieć na sobie koszulkę z wybranym bohaterem tegorocznych zawodów. Koszulki są elementem pakietu startowego.
fot. Fundacja Wolność i Demokracja
Tropem Wilczym 2020: TRASA
Warszawska edycja biegu Tropem Wilczym odbędzie się w Forcie Bema.
Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę 1 marca o godz. 9.00 krótką rozgrzewką dla zawodników biegu na 10 km. Po każdym kolejnym biegu odbędzie się jego celebracja. Zawody zakończą się o godz. 16.00.
Tropem Wilczym 2020. Bieg pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Warszawie
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów - przypomina Fundacja Wolność i Demokracja, organizator wydarzenia.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Regulamin biegu Tropem Wilczym dostępny jest na stronie wydarzenia.
