Powołanie Sylwii Ługowskiej - Bulak na stanowisko wicedyrektora NIST minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, jeden z najważniejszych polityków PiS, podpisał w połowie lipca. Fotel wiceszefa NIST był pusty od dłuższego czasu. To już trzecie jej stanowisko w publicznej instytucji w ciągu niespełna trzech lat rządów PiS.
Łodzianka najpierw została doradczynią w gabinecie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego (wcześniej kierowała jego biurem poselskim w Łodzi - red.), gdzie zajmowała się komunikacją MSZ w mediach społecznościowych. Gdy Waszczykowski został odwołany w styczniu 2018 r., krótko pracowała w gabinecie jego następcy Jacka Czaputowicza, ale ten szybko rozwiązał gabinet polityczny zwalniając wszystkich doradców na początku lutego.
Długo jednak pracy nie szukała, w swoim gabinecie politycznym w marcu zatrudnił ją minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. Wtedy też, choć na krótko, Ługowska - Bulak trafiła na tapetę posła PO Krzysztofa Brejzy, tropiciela nagród przyznawanych przez ministrów rządu PiS. Brejza ujawnił sumy nagród przyznanych przez ministra Waszczykowskiego, a Ługowska - Bulak otrzymała przez dwa lata 23,3 tys. zł nagród netto. Podczas pracy dla MSZ, była też na dwumiesięcznym stażu w Stanach Zjednoczonych.
Z ministerstwem zdrowia Sylwia Ługowska - Bulak rozstała się po niespełna pięciu miesiącach. Choć się starała (piąty wynik na liście PiS do sejmiku w 2014 r.), to nigdy w samorządzie nie pracowała. Ale bez problemu została zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego w Łodzi, a ukończyła pedagogikę specjalną i europeistykę. W samorządzie pracuje za to jej małżonek, Sebastian Bulak, przewodniczący klubu radnych PiS w łódzkiej Radzie Miejskiej a także asystent zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bulak z kolei jest tropicielem nagród przyznawanych przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską (PO).
NIST powołano pod koniec rządów koalicji PO - PSL. Zajmuje się m.in. organizacją szkoleń dla samorządowców, przygotowywaniem analiz, NIST odpowiadał też za zorganizowanie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na komisarzy wyborczych. Łódzkim Instytutem od 2016 roku kieruje dr Iwona Wieczorek, m.in. była prezydent Zgierza, związana niegdyś z PSL.
Zobacz też: M. Morawiecki: Wierzę, że poprzez nasze działania demokratyzujemy Polskę