MKOl wystosował apel do krajów, które chcą zbojkotować igrzyska, jeśli zostaną dopuszczeni Rosjanie i Białorusini

Jacek Kmiecik
AFP/EASTNEWS
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) opublikował odezwę skierowaną do Narodowych Komitetów Olimpijskich krajów, które zamierzają zbojkotować letnie igrzyska w Paryżu 2024 w przypadku dopuszczenia do startu sportowców z Rosji i Białorusi.

Koalicja 36 krajów przeciwna dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do igrzysk

Według MKOl, negatywna reakcja na ewentualne dopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w igrzyskach 2024 przez rządy innych krajów doprowadzi do „zakończenia międzynarodowych zawodów” w ich zwykłej formie.

Przewodniczący MKOl, Thomas Bach, powiedział, że rządy państw nie powinny decydować, kto może brać udział w międzynarodowych zawodach, a kto nie.

W ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii odbył się międzynarodowy szczyt ministrów sportu z udziałem przedstawicieli 36 krajów. Po jego zakończeniu minister edukacji, nauki i sportu Litwy, Jurgita Šiugždiniene powiedziała, że ​​większość krajów sprzeciwia się udziałowi Rosjan i Białorusinów przed igrzyskami w 2024 roku. W odpowiedzi, MKOl zdecydowanie zalecił, aby koalicja krajów przeciwnych Rosji i Białorusi nie podpisywała wspólnej deklaracji żądającej niedopuszczenia sportowców do igrzysk w 2024 roku.

MKOl upiera się przy łączeniu i komunikacji, a nie izolacji i konfrontacji

„Było kilka oświadczeń wyrażających zaniepokojenie, w szczególności z krajów bałtyckich i kilku innych. Niestety, nie odniosły się one do kwestii przestrzegania praw człowieka. Nie mamy na to odpowiedzi. Jednak musimy traktować je poważnie. W końcu rządy nie powinny decydować o tym, kto może brać udział w imprezach sportowych, bo to oznaczałoby koniec międzynarodowych imprez sportowych, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, jakie znamy. Wszystko to bierzemy pod uwagę. Szukamy rozwiązania zgodnego z misją sportu, która ma łączyć, a nie sprzyjać wzmaganiu konfrontacji czy eskalacji.

Historia pokaże, kto robi więcej dla świata: ci, którzy starają się utrzymać otwarte linie komunikacji, czy ci, którzy chcą izolować lub dzielić. MKOl i Ruch Olimpijski pokazały to z wielkim sukcesem w przeszłości. Tylko kilka ostatnich przykładów obejmuje to, co zrobiliśmy z Koreą Północną i Południową, z Izraelem i Palestyną oraz z Kosowem i wieloma innymi (krajami)” – napisał MKOl w oświadczeniu.

Tymczasem organizatorzy zaczęli już końcowe odliczanie do igrzysk. Zaprezentowali niedawno maskotkę „Frygę” dla wszystkich dyscyplin olimpijskich, które odbędą się w Paryżu 2024.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zenon Kliszczak
Absolutne NIE dla ruskich!
G
Gość
A nie można odwołać poprzez wotum nieufności tego Bacha?
G
Gość
Thomas Bach jest wrzodem na wizerunku Niemiec
G
Gość
Thomas Bach jest wrzodem na wizerunku Niemiec
G
Gość
Czym innym jest dopuszczanie państw PO WOJNIE a co innego dopuszczanie do wspólnej rywalizacji w trakcie wojny.

Wojna musi się skończyć i musi minąć trochę czasu aby można było rywalizować na arenie sportowej.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl