Mniejszości narodowe i etniczne były w niedzielę na pielgrzymce na Górze św. Anny [zdjęcia]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Pielgrzymka mniejszości odbyła się tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.
Pielgrzymka mniejszości odbyła się tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca. Krzysztof Ogiolda
Mniejszość niemiecka, Romowie i członkowie „Ślonski Ferajny” spotkali się razem w grocie lurdzkiej.

Wielojęzycznej mszy św. (po polsku, po niemiecku, po łacinie i po romsku) przewodniczyli opolski biskup Andrzej Czaja oraz pomocniczy biskup diecezji Paderborn Matthias Koenig.

Obok członków mniejszości z ich liderami w pielgrzymce uczestniczyli także goście z Niemiec – członkowie ziomkostw, m.in. z Monachium i Norymbergi, a także konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle, ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel oraz pełnomocnik rządu Niemiec ds. mniejszości i wysiedleńców dr Bernd Fabritius. (Obaj wygłosili do pątników pozdrowienia).

W czasie pielgrzymki wspominano 30-lecie przywrócenia mszy św. w języku niemieckim przez abpa Alfonsa Nossola w bazylice na Górze św. Anny (4 czerwca 1989).

Przed mszą św. lider VdG Bernard Gaida przemawiał po niemiecku i po śląsku: - Som my sam, na Górze św. Anny nie ino świadkoma naszyj wiary, ale i jako Ślonzoki i Niymce naroz. Abo jako Roma. Som my tu świadkoma naszyj godki, tradycje i historii. To się do kupy razem skłodo się na to, kim my som. Po wojnie przez cołki czas deptali, wyrziinali i wyciepuwali nom to z serc. Wmowiali, co niemiecki godki i kultury muszymy się barzij wstydzić a nie się niom chwolić. I muszymy się jako Ślonzoki klupnońć się we swoje piersi. Bo w tysiącach familiów nie ino ze strachu, ale tyż bez to, że my się to dali wmówić, momy tela potraconych tożsamości. Muszymy mieć dużo kurażu (odwagi) i za naszymi wertami twardo stoć. Nasza historia opedzieć, inkszom godkom godać, nasza tradycja flegować (pielęgnować). Ale drugim tego samego nie bronić. Do tego trzeba kurażu, siły i mądrości. I o to momy tu dzisiaj rzykać.

W imieniu Romów – po romsku i po polsku – głos zabrała Helena Łakatosz z Brzegu. - My Romowie, jesteśmy wdzięczni, że możemy modlić się razem z innymi pielgrzymami na Górze św. Anny. Przynosimy na to święte miejsce dar naszej modlitwy i piękno naszej kultury. Dziękujemy Bogu za opiekę nad naszymi rodzinami. Prosimy, aby lud Romów mógł nadal pielęgnować swoją kulturę, zwyczaje i tradycje. A dzieci wychowywały się bezpiecznie w społeczeństwie. Chcemy pamiętać także o Romach pomordowanych w czasie II wojny światowej, pochowanych często w bezimiennych mogiłach. Pamięć o nich jest naszym obowiązkiem. Oby nikt już nigdy nie dopuścił się takich zbrodni przeciw jakiemukolwiek narodowi. Święta Anno, opiekuj się nami i każdym, kto żyje w naszej ojczyźnie.

Bp Andrzej Czaja przypomniał, że przed 30 laty na Górze św. Anny powrócono do celebrowania mszy św. po niemiecku. Podziękował za to abpowi Alfonsowi Nossolowi, emerytowanemu biskupowi opolskiemu. - Chrystus dzisiaj, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego wzywa nas: Bądźcie moimi świadkami aż po krańce ziemi – mówił. - Niech te słowa Jezusa staną się naszym zadaniem. Żyjcie wiarą w Jezusa Chrystusa i przekazujcie dzieciom i młodzieży wiarę po niemiecku, w języku romskim i po naszemu, po śląsku. Nieśmy wiarę w przestrzeń publiczną, aby mocą Ducha św. odnawiane było oblicze ziemi.

Do głoszenia ludziom Ewangelii wezwał w kazaniu bp Koenig. - Tragedią naszej wiary w Niemczech jest, że my chrześcijanie wcale nie wierzymy już w to, że możemy innych pozyskać dla naszej wiary i nią ich zachwycać. A przecież mamy ludziom i temu czasem szalonemu światu wiele do zaoferowania. Wiara nadaje sens i niesie nadzieję. (…) Wielu Ślązaków przyniosło ją ze sobą na Zachód. Czym byłyby nasze parafie w Zagłębiu Ruhry bez tych, którzy tam znaleźli nowy Heimat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl