Obecnie w Polsce znajduje się 60 tysięcy budynków zbudowanych z tzw. wielkiej płyty. We wszystkich blokach tego typu znajduje się aż 4 miliony mieszkań. Rząd zapowiedział w poniedziałek program rewitalizacji tych budynków.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Przeprowadzenie prac modernizacyjnych, m.in. wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat. To kluczowe z perspektywy wyzwań polskiego rynku mieszkaniowego – ocenił Paweł Śliwowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Rewitalizacja budynków z wielkiej płyty. Co będzie zawierać?
Rewitalizacja będzie zawierać m.in. nową termoizolację, wzmocnienie konstrukcji nośnej i ocieplenie, a ponadto nowoczesne windy, nowe parki oraz miejsca odpoczynku dla rodzin. Według Pawła Śliwowskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego taka rewitalizacja pozwoli użytkować te budynki przez 100-120 lat.
Zdaniem Śliwowskiego najbardziej potrzebne są inwestycje w termomodernizację budynków mieszkalnych. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego obecnie 15 procent ze wszystkich budynków w kraju jest uznawane za efektywne energetycznie. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię końcową wynosi poniżej 150 kWh na m kw. na rok.
To oznacza zarówno zwiększone zapotrzebowanie na energię, jak i znacznie wyższe koszty dla mieszkańców – wyjaśnił Śliwowski.
dś