Morawiecki apeluje do Orbana o rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
fot. Adam Jankowski
Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zaapelował do Węgier, by jak najszybciej zrezygnowały z importu rosyjskiej ropy naftowej. Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że jest kilka krajów, które mają problem z odejściem od surowców z Rosji do końca roku czy nawet w ciągu 12 najbliższych miesięcy. Są to, jak wyliczał, oprócz Węgier - Austria, Czechy i Słowacja, które nie mają dostępu do morza i do baz przeładunkowych.

Premier powiedział, że te kraje domagają się dłuższych okresów przejściowych. Podkreślił, że przodują w tym Węgrzy. Szef rządu wyraził nadzieję, że na najbliższym bądź kolejnym szczycie Unii Europejskiej uda się wypracować porozumienie w sprawie odejścia od importu ropy z Rosji. "Rozmawiamy na poziomie Unii Europejskiej, aby móc uzgodnić kolejny pakiet, również zawierający kwestie związane z ropą naftową. Albo teraz, albo na kolejnym posiedzeniu. Trzeba uwzględnić pewne obawy, ale również te państwa muszą wykazać się odwagą i odejść od dostaw ropy z Rosji"- powiedział szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska proponuje specjalną opłatę wyrównawczą za import ropy z Rosji. "Jeśli ktoś dłużej będzie importował ropę z Rosji i będzie ją importował taniej, bo Rosji zależy na tym, żeby za wszelką cenę sprzedać tę ropę, to nie może odnosić korzyści wobec tych krajów i tych przedsiębiorców, którzy zrezygnują z ropy najszybciej" - powiedział. Szef rządu podkreślił, że o tym rozwiązaniu po raz kolejny będzie rozmawiał podczas Rady Europejskiej. "Nasz głos, czasem z pewnym opóźnieniem, staje się mainstreamem Europy. Staje się odzwierciedleniem poglądów Komisji Europejskiej i Europy. Więc jestem przekonany, że także w tej kwestii nasze propozycje będą odebrane" - dodał.

Premier Węgier Viktor Orban zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej, by na najbliższym szczycie nie omawiać kwestii embarga na ropę z Rosji. Podkreślił, że jego kraj nie może poprzeć sankcji bez bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnego finansowania Unii Europejskiej, które mają pomóc Węgrom w rezygnacji z rosyjskiego surowca.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl