Muzeum Narodowe w Gdańsku przekształci się w państwową instytucję. Decyzję podjęli Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego

PAP
PAP
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Narodowe Muzeum w Gdańsku
Narodowe Muzeum w Gdańsku Karolina Misztal
Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego w trakcie piątkowego sesji podjęli uchwałę potwierdzającą zamiar przekształcenia Muzeum Narodowego w Gdańsku w państwową instytucję kultury. Urzędnicy zapewniają, że zachowany zostanie dorobek kulturowy oraz zbiory zgromadzone w placówce.

Podczas wrześniowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęta została uchwała potwierdzającą zamiar przekształcenia MNG w państwową instytucję kultury.

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Piotrowski w przesłanym komunikacie wskazał, że ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego od dłuższego czasu podejmuje działania mające na celu samodzielne prowadzenie muzeów narodowych w całej Polsce.

- Na przestrzeni ostatnich lat Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury. Obecnie podobne plany ministerstwo ma wobec muzeum w Gdańsku - tłumaczył Piotrowski

Wskazał, że MKiDN zarządzeniem z dnia 23 sierpnia br. powołało, do życia państwową instytucję kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku. Instytucja ta - jak podaje w komunikacie Piotrowski - ma przejąć istniejące Muzeum Narodowe w Gdańsku, którego organizatorem jest pomorski samorząd.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, cytowany w komunikacie podkreślił, że pomorski samorząd od lat zabiegał o większe wsparcie finansowe dla Muzeum Narodowego ze strony ministra, ale prośby te nie odnosiły skutku.

- Obecnie, m.in. ze względu na coraz wyższą inflację, wzrost kosztów eksploatacyjnych, ale też kolejne ograniczenia budżetowe wynikające z obowiązków przerzucanych przez rząd na samorządy, niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić muzeum finansowania na odpowiednim poziomie - wyjaśnił Mieczysław Struk.

Obecnie organizatorem MNG jest województwo pomorskie, przy czym na mocy odrębnej umowy jest prowadzone wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Rzecznik prasowy pomorskiego urzędu marszałkowskiego wskazuje w komunikacie, że w zawartym 11 sierpnia 2022 liście intencyjnym pomiędzy województwem pomorskim oraz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego uzgodniono, że docelowo muzeum stanie się państwową instytucją kultury, dla której minister będzie jedynym organizatorem. Uznano również za zasadne prowadzenie dalszej jego działalności w postaci państwowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Piotrowski w komunikacie podkreślił, że w wyniku przekształcenia w państwową instytucję kultury poszerzona zostanie dotychczasowa działalność MNG zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i finansowym. Powinno się to przyczynić się do wzbogacenia zbiorów i oferty kulturalnej muzeum przy jednoczesnym poszerzeniu realizowanych programów badawczych czy wydawniczych.

Zapewniał również, że zachowany zostanie dorobek kulturowy dotychczasowej placówki oraz zbiory w niej zgromadzone, w szczególności unikatowe dzieło Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny".

Ponadto, pracownicy MNG uzyskają możliwość kontynuowania zatrudnienia w nowej instytucji. Instytucja ta przejmie też całość mienia ruchomego i nieruchomego należącego do MNG, w tym jego zobowiązania i wierzytelności, a także będzie kontynuowała wszystkie projekty, w tym te realizowane z udziałem funduszy europejskich.

Skarbiec Mariacki w Gdańsku

W planach pojawił się również projekt budowy Skarbca Mariackiego, w którego powstanie mógłby się włączyć minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Skarbiec Mariacki mógłby powstać jako oddział muzeum w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Mariackiej, a przechowywane byłoby w nim nie tylko dzieło najwyższej klasy, jakim jest „Sąd Ostateczny”, ale również takie skarby Bazyliki Mariackiej, które po wojnie znalazły się poza Gdańskiem, przede wszystkim w muzeach warszawskich – zaznacza marszałek Struk.

Uchwała potwierdzająca zamiar przekształcenia MNG w państwową instytucję kultury została przyjęta w trakcie piątkowej sesji większością głosów.

Po przyjęciu uchwały rozpoczął się okres, w ramach którego będą prowadzone dyskusje ze środowiskiem muzealników oraz samorządowcami z Gdańska i Pomorza, a także dalsze uzgodnienia z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego w komunikacie zaznaczył, że ustawa wymaga trzymiesięcznego okresu na poinformowanie opinii publicznej o prowadzonych działaniach. Negocjacje powinny się zakończyć przed ostatnią tegoroczną sesją sejmiku, na której podjęta zostanie ostateczna uchwała. To by oznaczało, że 1 lutego przyszłego roku Muzeum Narodowe w Gdańsku byłoby już instytucją podległą pod MKiDN.

Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce oraz największych instytucji tego typu w regionie. Posiada bogate i różnorodne zbiory, które udostępnia w sześciu oddziałach. Wszystkie obiekty muzealne są cennymi zabytkami, wymagającymi ogromnych nakładów finansowych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl