Na granicy z Białorusią wciąż są nielegalni migranci. Tylu z nich ostatniej doby próbowało dostać się do Polski

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Mimo że na granicy Polski z Białorusią działa zapora elektroniczna, wciąż zdarzają się próby nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. Ilu z nich ostatniej doby próbowało dostać się do naszego kraju?

Ilu nielegalnych migrantów chciało dostać się do Polski?

Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby 107 cudzoziemców, wśród których byli m.in obywatele Etiopii i Maroka, próbowało przedostać się z Białorusi do Polski.

Na terenie ochranianym przez pograniczników z Płaskiej zatrzymano ośmiu cudzoziemców, obywateli Konga, Indii i Mauretanii, którzy nielegalnie przeprawili się przez rzekę graniczną Wołkuszanka.

W okolicach Białowieży zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyło polsko-białoruską granicę. W aucie kierowanym przez Ukraińca było sześciu Afgańczyków.

W sumie, w 2023 roku, przy granicy z Białorusią, za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano dotąd 327 osób i organizatorów (łącznie z danymi podanymi w piątek).

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie blisko 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób. W maju - łącznie ponad 2,1 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Zapora na granicy z Białorusią

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ubiegłym roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka prawda
27 maja, 10:36, Dd:

Ukry sie w polsza rozpasali .dało im pis prawo goscia .bezkarnosć itd .a tu dziennie info .poszukiwani listami gonczymi za coraz to nowe i wyrachowane przestępstwa .

Przestępcy są wszędzie, ostatnio był ich wysyp w Płaszczyźnie Otelskiej

J
Jędrek
Lapać ich i wysyłać do p.O[wulgaryzm]skiej
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl