
Po rozpoczęciu wojny na Ukrainę Kantor został w kwietniu 2022 roku objęty sankcjami przez UE. Był akcjonariuszem w grupie Azoty. Kantor posiada poprzez spółki Norica Holding S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, a także Opansa Enterprises Limited i Rainbee Holdings Limited z siedzibami na Cyprze, aż 19,82 proc. akcji Grupy Azoty.
Minister Waldemar Buda podjął decyzję i ustanowił w tych spółach tymczasowego zarządcę przymusowego. Umożliwić to ma przejęcie własności akcji posiadanych przez Rosjanina w Grupie Azoty.
Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału – powiedział Waldemar Buda.
Idziemy w kierunku derusyfikacji całej polskiej gospodarki; tam, gdzie możemy, będziemy podejmować takie decyzje o wprowadzeniu zarządy tymczasowego w sytuacji, w której dotyczy to majątku prywatnego, jak i majątku z udziałem Skarbu Państwa. Ta decyzja jest bardzo dobra dla Azotów. Posiadanie akcjonariusza z rosyjskim kapitałem powodowało ograniczenie pewnej wiarygodności spółki. Dzięki tej decyzji możliwości rozwoju, możliwości finansowania długu, zaciągania nowych zobowiązań po stronie Azotów się powiększają w związku z tym, że zyskuje on dodatkowy element wiarygodności w postaci wyeliminowania kapitału rosyjskiego z akcjonariatu — podkreślił Buda.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Kantor ma zamrożone akcje. Czy coś może jeszcze zrobić?
Ocenił, że udział rosyjskiego akcjonariusza w Grupie Azoty w sytuacji wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie może być przeszkodą w pozyskiwaniu kapitału na projekty rozwojowe Azotów. Resort już działa nad kolejnymi przypadkami rosyjskich wpływów w Polsce. Akcje Kantora są zamrożone, a więc nie ma mowy o wykonywaniu prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy i wypłatach dywidendy, nie chcemy, by ten Rosjanin był w jakikolwiek sposób związany z polską strategiczną spółką – mówił dalej Buda.
Kantor w 2012 roku podjął próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. Buda zapowiedział, że Polska zabezpiecza się też przed takimi działaniami. Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Może ustanowić minister rozwoju i technologii w firmie wpisanej na listę sankcyjną MSWiA. Derusyfikację 11 października 2022 r. zarząd tymczasowy wprowadził do firmy Novatec, a 4 listopada 2022 r. do PAO Gazprom.
Źródło: