Niedziela Palmowa, która przed nami, w mojej rodzinnej Łodzi nazywana bywa „brudną niedzielą” - to dzień mycia okien, pucowania mieszkań, odświeżania odzieży, czyli gruntownych porządków przed Wielkim Tygodniem. Warto więc w tej subiektywnej „prasówce” najpierw przeprać nieco brudów z ostatnich dni, by w spokoju, z czystym sumieniem móc zastanowić się, jak przeżyć Wielkanoc.
Na początek proponuję zderzenie z bluzgiem naszym powszednim. Powiedzieć dziś, że ktoś klnie jak szewc, to – trawestując słynną frazę Jerzego Pilcha - nic nie powiedzieć. No, może: kląć jak prezes Obajtek – to bardziej aktualne porównanie. Wielu mistrzów kopyta i dratwy mogłoby się uczyć od prezesa Orlenu inkrustowania mowy polskiej słowami uznanymi za obraźliwe… Wszyscy zaś przy okazji powinniśmy poznać swoistą „zaradność” byłego wójta Pcimia w pomnażaniu własnego niemałego majątku, o którym - czytaj artykuł.
Wracając do bluzgów… Najbardziej ordynarne przenikają dziś masowo do języka Polaków o różnym statusie społecznym i wykształceniu. Stają się hasłami ulicznych manifestacji. Odnajdujemy je też w komunikacji marketingowej. Przykładem - ostatnia akcja „J…ć biedę” autorstwa niefrasobliwych social ninjas z Urzędu Miasta Łodzi. O jej konsekwencjach przeczytacie w artykule red. Marcina Dardy - czytaj artykuł. Wulgaryzmy w dyskursie publicznym analizuje zaś i poddaje krytyce dr Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego - czytaj artykuł.
Nie da się uciec z mojego podwórka bez przyjrzenia się „brudom” ujawnionym właśnie w łódzkiej „Filmówce” – najbardziej rozpoznawalnej polskiej uczelni artystycznej na świecie. Co tam się działo? Skąd przemoc? Kto, kogo, za co i czym, przy wykorzystaniu relacji mistrz – uczeń? Szczegóły w artykule red. Dariusza Pawłowskiego - czytaj artykuł.
A w kwestii pandemii? Na nic zdało się zaklinanie rzeczywistości przez polityków prawicy (w tym premiera Morawieckiego), którzy wiele razy w ciągu ostatnich trzynastu miesięcy ogłaszali zwycięstwo walce z koronawirusem. Niestety, nie pokonaliśmy go. Co gorsza, słabo jesteśmy przygotowani na trzecią falę w rozmiarach, jakie osiąga. Czas uderzyć się w piersi, panowie politycy… Potwierdza to z brutalną szczerością Andrzej Sośnierz – lekarz, poseł, polityk prawicowego Porozumienia, były prezes NFZ, w rozmowie z Dorotą Kowalską - czytaj artykuł.
Jak w tej pandemicznej rzeczywistości przygotować się do Wielkanocy? Czy nie należałoby – jak chcą radykałowie, a także wielu lekarzy-zakaźników - zamknąć również kościołów? Skoro jednak pozostają otwarte, czy planować udział w święceniu pokarmów? Wybierać się na rezurekcje, ryzykując zakażenie? A może spędzić święta gronie najbliższych i uczestniczyć w domu w nabożeństwach online? Odpowiedzi na te pytania pomoże znaleźć artykuł red. Matyldy Witkowskiej - czytaj artykuł oraz tekst red. Marii Olechy-Lisieckiej - czytaj artykuł dotyczący tak ważnego w Wielkanoc dla katolików sakramentu spowiedzi.
Poszukującym sposobów na przetrwanie przymusowego zamknięcia, towarzyszących mu kryzysów w relacjach z bliskimi oraz uciążliwości pracy zdalnej polecam wywiad red. Zbigniewa Bartusia z prof. Stanisławem Mazurem, badaczem polityk publicznych, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - czytaj artykuł oraz rozmowę o sztuce codziennej miłości w pandemii, jaką red. Jolanta Tęcza-Ćwierz przeprowadziła z prof. Barbarą Józefik – psycholożką i psychoterapeutką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - czytaj artykuł.
Godna uwagi jest również rozmowa red. Pawła Gzyla z frontmanem zespołu T.Love. Muniek Staszczyk opowiada o najnowszej płycie, ale i o trudnym powrocie do zdrowia po wylewie i swoim stosunku do ostatnich wydarzeń w Polsce - czytaj artykuł.
Na ten weekend życzę więc fajnej, wartościowej lektury, a na zbliżające się Święta Wielkanocne – dużo słońca, zdrowia, mimo wszystko pogody ducha i jak najwięcej ciepła od bliskich - doświadczanego choćby online, skoro inaczej się nie da. Uważajcie na siebie!
1. Wszystkie finanse Daniela Obajtka. Dziennikarze z dostępem do dokumentów
We wtorek w siedzibie kancelarii prawnej Kopeć & Zaborowski przedstawiciele mediów mieli okazję zapoznać się z pełną dokumentacją dotyczącą zarobków i wydatków Daniela Obajtka od 1998 roku. W tym czasie zarobił netto niemal 7 mln zł. Jest właścicielem lub współwłaścicielem ponad 30 nieruchomości w Polsce.

Wszystkie finanse Obajtka. Dziennikarze z dostępem do dokumentów
Artykuł Wojciecha Szczęsnego z Polskatimes
2. Miało być śmiesznie i z pomysłem, a wyszło...
O Karcie Łodzianina mieli się dowiedzieć mieszkańcy Łodzi. Tymczasem wie i szydzi z niej pół Polski, a to za sprawą promocji Karty przy pomocy sloganu „J***ć biedę”.

J***ć biedę, czyli jak w Łodzi ekwiwalent reklamowy zastąpił rozsądek
Artykuł Marcina Dardy z Dziennika Łódzkiego
3. Wulgaryzmy powinny zniknąć z debaty publicznej. Niech wrócą pod budkę z piwem
W życiu publicznym, również w manifestowaniu swoich poglądów politycznych, dla wulgarnego słownictwa nie powinno być akceptacji.

Wulgaryzmy powinny zniknąć z debaty publicznej
Rozmowa Marcina Dardy z Dziennika Łódzkiego
4. Mocowanie się z przemocą. Co się działo w łódzkiej Szkole Filmowej?
List otwarty Anny Paligi, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi, w którym zarzuciła wykładowcom uczelni działania przemocowe wobec studentów, wywołał huragan. Powrotu do stanu sprzed opublikowania głosu młodej aktorki już nie będzie.

Co się działo w łódzkiej Szkole Filmowej?
Artykuł Dariusza Pawłowskiego z Dziennika Łódzkiego
5. Andrzej Sośnierz: Myśmy nad pandemią nigdy nie panowali
Prawdopodobnie zbliżamy się do tej granicy, kiedy większość Polaków zakazi się koronawirusem, bo nie wszyscy go przechorują. Część osób, niestety, umrze, a część się zaszczepi. I tak dojdziemy do owej odporności populacyjnej. A rząd powie, że świetnie dał sobie radę z pandemią - mówi Andrzej Sośnierz, lekarz, poseł, polityk Porozumienia Jarosława Gowina, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sośnierz: Myśmy nad pandemią nigdy nie panowali
Rozmowa Doroty Kowalskiej z Polskatimes
6. Kościoły będą otwarte, ale czy należy tam iść?
Już wszystko jasne. W Wielkanoc będzie można normalnie pójść do kościoła, choć limity wiernych zostały zmniejszone. Proboszczowie zastanawiają się, jak bezpiecznie zorganizować liturgię, a wierni – czy ryzykować uczestnictwo we mszy św. Naukowcy nie wahają się wcale, apelują by w te święta kolejny raz zostać w domu.

Kościoły będą otwarte, ale czy należy tam iść?
Artykuł Matyldy Witkowskiej z Dziennika Łódzkiego
7. Wielki Tydzień i koronawirus. Co ze spowiedzią, kiedy strach
Przyjrzeliśmy się, jak to jest ze spowiedzią wielkanocną. Czy musi być w konfesjonale? A można zdalnie? Jakie formy Kościół dopuszcza?

Wielki Tydzień i koronawirus. Co ze spowiedzią, kiedy strach
Artykuł Marii Olechy-Lisieckiej z Dziennika Zachodniego
8. Większość z nas chce wrócić do świata żywych
Jeśli nawet jako ludzie nauczyliśmy się w mgnieniu oka sprawnie posługiwać nowoczesnymi technologiami zdalnej pracy czy nauki, to nasza psychika za tą zmianą nie nadąża – mówi prof. Stanisław Mazur, badacz polityk publicznych, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Praca zdalna może się stać więzieniem
Rozmowa Zbigniewa Bartusia z Dziennika Polskiego
9. O sztuce codziennej miłości w pandemii
Codzienność zabija ciekawość. Trudno o tęsknotę, jeśli przebywamy ze sobą cały czas. Kiedy rzadziej się widzimy, mocniej tęsknimy - mówi prof. Barbara Józefik, psycholog i psychoterapeutka z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Trudno o tęsknotę, jeśli przebywamy ze sobą cały czas
Rozmawiała Jolanta Tęcza-Ćwierz z Gazety Krakowskiej
10. Muniek Staszczyk: Jestem przeciwny głupiej nowoczesności
„Na żywo i akustycznie” to tytuł płyty Muńka Staszczyka i zespołu Przyjaciele z akustycznymi wersjami przebojów frontmana T.Love. Z okazji jej premiery rozmawialiśmy z nim o jego powrocie do zdrowia po wylewie, reaktywacji macierzystej grupy i reakcji na ostatnie wydarzenia w Polsce.

Muniek Staszczyk: Jestem przeciwny głupiej nowoczesności
Rozmowa Pawła Gzyla z Gazety Krakowskiej