Na wnuczka, na policjanta, na wypadek. Oszuści uaktywnili się w czasie pandemii. Ich celem są seniorzy

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Częsty kontakt krewnych z seniorem może pomóc uchronić go przed oszustami.
Częsty kontakt krewnych z seniorem może pomóc uchronić go przed oszustami. pixabay
Ponad dwa razy więcej zgłoszonych usiłowań oszustwa seniorów odnotowali w pierwszej połowie tego roku opolscy policjanci. Przestępcom udało się naciągnąć co najmniej 32 osoby.

Porównanie statystyk z pierwszego półrocza 2020 z takim samym okresem 2019 roku pokazuje, że oszuści z większą intensywnością w tym roku zasadzili się na seniorów.

W ub.r. (od stycznia do czerwca) opolska policja odnotowała 30 takich przestępstw i 34 usiłowań, które zgłoszono policjantom. W tym roku było to 32 i... 77. Najczęściej stosowane metody nie zmieniły się: "na wnuczka, na policjanta, na wypadek".

- Schematów wyłudzania pieniędzy, kiedy oszuści podszywają się pod policjantów jest kilka - "na wypadek", "na zagrożone konto bankowe", "na fałszywe banknoty" - mówi nam specjalista ds. profilaktyki społecznej Wydziału Prewencji KWP w Opolu Marcin Kosmala i wyjaśnia, na czym one polegają.

Sposoby wyłudzania pieniędzy metodą "na policjanta"

  • „na wypadek”– fałszywy policjant informuje, że syn, córka lub wnuczek spowodował wypadek samochodowy i pilnie potrzeba pieniędzy na zapłacenie ofierze wypadku lub wpłacenie kaucji w celu uniknięcia więzienia. Dla wywołania strachu, presji, fałszywy policjant często wspomina o potrąceniu kobiety w ciąży.
  • „na zagrożone konto bankowe”– fałszywy policjant dzwoni do osób starszych i przekonuje, że ich pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone, że szajka oszustów internetowych przejęła kontrolę nad kontem, następnie namawia do pilnego pójścia do banku i przelania swoich oszczędności na konto wskazane przez policjanta. Czasem informuje, że senior padł ofiarą ataku hakerów, którzy zaraz przejmą kontrolę nad jego kontem bankowym, że szansą na ochronę zgromadzonych na koncie pieniędzy, będzie przelanie ich na wskazany numer konta należący do prokuratury.
  • „na fałszywe banknoty” – fałszywy policjant przekonuje seniorów, że prowadzone jest postępowanie przeciwko listonoszowi, który oszukuje ludzi wypłacając emerytury w fałszywych banknotach. Następnie oszuści nakłaniają osoby starsze do przekazania oszczędności, w celu poddania ich ekspertyzie pod kątem autentyczności. Zdarza się również, że namawiają seniorów do przekazywania oszczędności zgromadzonych na rachunkach bankowych na specjalne konto bankowe, na którym te środki również zostaną zweryfikowane.

- Oszust dzwoni podając się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ, najczęściej przedstawia się z imienia i nazwiska, podaje również swój stopień służbowy - kontynuuje Marcin Kosmala. - Tłumaczy, że jest policjantem zajmującym się wyłudzeniami i oszustwami na osobach starszych oraz rozpracowuje szajkę złodziei. Nalega, aby osoba zaangażowała się w ujęcie sprawców poprzez przekazanie własnych pieniędzy i/lub często dzwoni, wykorzystując powyższe legendy.

Marcin Kosmala z KWP w Opolu mówi nam także, że jeżeli rozmówca nie chce współpracować, fałszywi policjanci grożą konsekwencjami prawnymi.

Michał Fajbusiewicz, dziennikarz telewizyjny, zaangażowany w zwalczanie takiej przestępczości i uświadamianie seniorów na temat działań przestępców, ubolewa, że mimo dużej aktywności, nadal zdarzają się osoby, które dają się zwieść oszustom. Nierzadko tracą oszczędności całego życia.

- Wydaje się, że ostrzeżenia nagłaśniane w mediach, czy - przed epidemią - podczas bezpośrednich spotkań z seniorami, to za mało - zauważa Fajbusiewicz. - Dużą rolę powinni tu odegrać krewni tych osób, żeby uświadamiali ich, ale też, przede wszystkim, utrzymywali stały kontakt. Trudno się dziwić, że babcia nie rozpoznaje po głosie "fałszywego" wnuczka, skoro prawdziwy dzwoni do niej raz na rok - komentuje Michał Fajbusiewicz.

I podkreśla, że dbanie o bezpieczeństwo babci czy dziadka leży w interesie dzieci i wnuków, bo nierzadko seniorzy zbierają pieniądze właśnie z myślą o "młodych".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na wnuczka, na policjanta, na wypadek. Oszuści uaktywnili się w czasie pandemii. Ich celem są seniorzy - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl