Przestępcy nie śpią i idą ręka w rękę z rozwojem nowych technologii. Bankowe konta dostępne przez internet? Trudne hasła do poczty? Tajne numery do karty bankomatowej? To wszystko jest bezpieczne do momentu, gdy nie zdradzimy obcym swoich danych. Nikt z nas tego nie zrobi dobrowolnie - zarzekamy się.
To właśnie w takich momentach wkraczają oszuści, próbując wykraść chronione dane. I, jak się okazuje, robią to bardzo skutecznie. Przestępcy do swojego arsenału właśnie dorzucili metodę na kody QR od Poczty Polskiej.
Jak wyglądają próby wyłudzenia danych, jak się bronić przed phisingiem i czym on jest?
Spis treści
- Oszustwo "na Pocztę Polską"
- Poczta ostrzega: uważaj na kody QR i phising
- Jak się bronić przed phisingiem?
- Poczta Polska: nie wysyłamy takich kodów
- - Dane te są potem wykorzystywane przez nich do kradzieży z konta, a produkt nie dociera do kupującego - imformują przedstawiciele Poczty Polskiej.
- Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek, należy stosować te zasady.
- Sonda: czy łatwo paść ofiarą oszustwa internetowego?
Oszustwo "na Pocztę Polską"
Najbardziej bezczelne metody oszustw - m.in. na wnuczka, policjanta, czy lekarza - są już znane i część z nas potrafi w porę rozpoznać zagrożenie. Choć niestety wciąż zdarzają się przypadki spektakularnych wpadek seniorów, którzy tracą oszczędności swojego życia.
Do bardziej wyszukanych i podstępnych metod należy tzw. phising. Czym jest?
Phishing to rodzaj cyberataków, w których osoby lub organizacje podszywają się pod autentyczne źródła (takie jak banki, sklepy internetowe czy serwisy społecznościowe) w celu wyłudzenia poufnych informacji od użytkowników.
Atak phishingowy zazwyczaj polega na wysłaniu użytkownikowi wiadomości e-mail, która wygląda na oficjalną i prosi o podanie poufnych informacji, takich jak hasło do konta, numer karty kredytowej lub numer ubezpieczenia społecznego.
Osoby przeprowadzające atak phishingowy często wykorzystują techniki socjotechniczne, aby skłonić użytkowników do podania swoich danych, takie jak straszenie, że konto zostanie zablokowane lub że użytkownik straci dostęp do ważnych informacji.
Poczta ostrzega: uważaj na kody QR i phising
Dokładnie tę metodę wykorzystują oszuści, którzy próbują wyłudzić informacje i dane za pośrednictwem kodów QR wysyłanych przez Pocztę Polską.
To oszustwo, bo - jak podkreślają pocztowcy, linki ukryte w charakterystycznym czarno-białym kodzie prowadzą do fałszywej strony, udającej e-sklep Poczty Polskiej.
Jak się bronić przed phisingiem?
Aby uniknąć ataków phishingowych, ważne jest, aby:
- zawsze sprawdzać, czy adres e-mail nadawcy i adres strony internetowej są autentyczne,
- nie klikać w podejrzane linki,
- nie pobierać podejrzanych plików.
Warto również stosować oprogramowanie antywirusowe oraz nie udostępniać swoich danych na stronach internetowych, które wyglądają podejrzanie lub nie są w pełni zaufane.
Poczta Polska: nie wysyłamy takich kodów
Poczta Polska kolejny raz ostrzega przed oszustami. Ci uciekają się do jednej z form phisingu, czyli QRishingu.
- Coraz popularniejszą metodą wyłudzenia pieniędzy jest rozsyłanie kodów QR, rzekomo wysyłanych przez operatora pocztowego. Kod ma służyć do finalizowania fikcyjnej transakcji - informują w PP. - Link z kodu QR prowadzi do fałszywej strony, udającej e-sklep Poczty Polskiej, w którym można kupić kartony, koperty, folie i wypełniacze do przesyłek.
Przekierowując łatwowierne osoby na sfałszowaną stronę, oszuści wymuszają podanie danych osobowych oraz karty płatniczej, by w ten sposób zapłacić za produkty.
- Dane te są potem wykorzystywane przez nich do kradzieży z konta, a produkt nie dociera do kupującego - imformują przedstawiciele Poczty Polskiej.
Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek, należy stosować te zasady.
Jakie dokładnie? Sprawdź w naszej galerii porady pracowników Poczty Polskiej:
Fałszywe kod QR "od Poczty Polskiej". Nie klikaj, bo to oszu...
Sonda: czy łatwo paść ofiarą oszustwa internetowego?
