Najbogatsze gminy, województwa i miasta w Polsce [RANKING 2018]. Gdzie żyje się najlepiej?

js
pl.m.wikipedia.org/Adrian Grycuk
Tegoroczny ranking magazynu „Wspólnota” wykazuje, że gminy są coraz bogatsze. Ich dochody rosną szybciej niż polskie PKB. Z drugiej strony wyniki finansowe miast na prawie powiatu nie są tak optymistyczne. Powiaty i związki komunalne zanotowały realny spadek dochodów. Informacje te powinny martwić tym bardziej, że w najbliższych latach powiaty będą potrzebowały sporo pieniędzy w związku z wydłużeniem nauki w liceach ogólnokształcących z 3 do 4 lat.

Autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego:

  • województw,
  • miast wojewódzkich,
  • miast na prawach powiatu,
  • powiatów,
  • miast powiatowych,
  • innych miast i gmin wiejskich.

W badaniu zostały pominięte wpływy z dotacji celowych – awans wywołany korzystaniem z dotacji inwestycyjnej jest awansem incydentalnym. Nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności jednostki samorządu terytorialnego. Właśnie z tego powodu autorzy raportu wzięli pod uwagę wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje.

Wyniki rankingu

Autorzy raportu podkreślają, że w całej ostatniej dekadzie najszybszy wzrost odnotowały gminy. W porównaniu do 2010 r. ich dochody zwiększyły się o 40%. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zeszłoroczny skokowy wzrost wiązał się raczej z przekazanymi środkami na realizację Programu 500+ niż z faktycznym wzrostem zamożności.

W wynikach rankingu nie ma większych niespodzianek. Pozycję liderów otrzymały:

  • Kleszczów - 1. miejsce wśród gmin wiejskich;
  • Polkowice - 1. miejsce wśród miast powiatowych;
  • Sopot - 1. miejsce wśród miast na prawach powiatu;
  • Warszawa - 1. miejsce wśród miast wojewódzkich;
  • województwo mazowieckie - 1. miejsce wśród województw.

Ubiegłoroczny zwycięzca – powiat przysuski – zamienił się miejscem z powiatem człuchowskim.

Autorzy raportu podkreślają, że zamożność samorządów nie zawsze przekłada się na zamożność mieszkańców.

„Nawiasem mówiąc, liderzy w zestawieniu powiatów to jednostki z wysokim bezrobociem i wieloma problemami społecznymi, co pokazuje, jak bardzo pozycja samorządów powiatowych odbiega od terytorialnego rozkładu zamożności i powiązanych z nim dochodów własnych.”

Ciągnik rolniczy zderzył się z volksagenem. Odłamki pojazdów...

Opole najwyżej w historii rankingu - awans jest jednak kontrowersyjny

Drugie miejsce w rankingu miast wojewódzkich zajęło Opole. To historyczny awans. Trzeba jednak podkreślić, że tak wysokie miejsce nie jest zaskakujące. Powodem awansu jest zmiana granic administracyjnych miasta. Do Opola dołączono fragmenty aż czterech gmin podmiejskich. Były to najlepiej zagospodarowane części. Właśnie z tego powodu znaczne spadki w rankingu „Wspólnoty” zanotowały gminy podopolskie:

„Potwierdzeniem tych pesymistycznych prognoz są zmiany w rankingu. Dobrzeń Wielki z 16. pozycji wśród gmin wiejskich w 2016 roku spadł na jedno z ostatnich – 1537. miejsce. Niewiele mniej dramatyczny spadek (z 752. na 1510. miejsce) zaliczyła inna gmina podopolska – Dąbrowa.”

Specyficzny awans Opola sprzyja analizom przymusowego włączania fragmentów gmin do miast. Zdaniem Pawła Swianiewicza, jednego z autorów rankingu, tego typu praktyki są naganne. Samorządy nie powinny konkurować ze sobą w ten sposób.

Paweł Swianiewicz: staram się zwykle zachować powściągliwość w ocenie zmian sytuacji finansowej samorządów w rankingach, ale tym razem nie mogę powstrzymać się od stwierdzenia, że przymusowe aneksacje fragmentów gmin przez rozrastające się miasta uważam za jeden z najsmutniejszych epizodów i największych błędów w najnowszej historii polskiej samorządności. A przykład Opola jest tu najbardziej jaskrawym przykładem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marry
Po co robić reklamę by Wrocławskie pastuchy :D zjeżdżały się do naszej prestiżowej mieścinki! :))))))))))))))))
T
Tasty
Jaskrawo będzie gdy Lublin zje wreszcie Świdnik
O
Olu
Najbogatszy? Chyba w jakimś innym rankingu. Poza tym często do owych rankingów do dochodów wliczane są zaciągnięte kredyty. Z tego co pamiętam kiedyś Wrocław zaciągnął 200 milionów chwilówek, co zostało wtedy wliczone do dochodów miasta. To jest farsa a nie miasto.
d
domicela
Gliwice najbogatszym miastem woj.śląskiego.
W
Wolny ,chyba umysłowo
Pajacu.
O
Ola
I jestem szczęśliwa.
W
Wrocław rules
Za korki dziury smród bród.
Brak pieniędzy na inwestycje dla ludzi. Za korki.
Za to że miasto zwalcza mieszkańców.
Za to nienawidzę dutkiewicza.
W
Wolny
Pisowiec zawiedziony,że nie wygrała wyborów na prezydenta miasta osoba któa skończyła podstawówkę i była z pisiu.
r
rolnik
Województwo wielkopolskie takie porządne, zadbane pełno biznesu zagranicy i fabryki a nie w czołówce! Chyba za dużo sadzą ziemniaków,stąd pyrlandia bo pyry są tanie
c
człuchowski
Najbogatszy w Polsce?! Szok?! Przecież w nim nic nie ma! Żadnej porządnej fabryki, biznesu! Ciekawe!
j
jw
Miasta które leżą nad morzem, czy w górach na bazie uzdrowisk,nie powinny tu konkurować.Płacimy na nie grubą kasę,tylko z tytułu,że przebywamy tam na wczasach lub kuracji.Wiemy natomiast,że wcale tam nie jest tak różowo, z czystością powietrza jak powinno być w uzdrowiskach.Przyciągają właściwie tylko tą rozwiniętą bazą noclegową i lokalizacją położenia.Przebywamy tam tylko raczej na wakacjach i urlopie,a nie jedziemy by zasmakować smacznej rybki czy dobrego bigosu,bo to mamy raczej wszędzie.Właśnie tą statystykę podwyższają,wypady młodych na wakacjach by kogo nowego poderwać.Można śmiało powiedzieć,że największe atrakcje tych miast to przyjezdni wczasowicze, bo bez nich,nie byłoby ich w rankingu.Większych atrakcji tam nie uświadczysz,jak przebywanie nad morzem czy w górach,czyli kontakt z naturą.Idąc tym tropem można rzec, dlaczego inne miasta nie pobierają podobnej daniny,za pobyt u nich.W dużych miastach przecież jest więcej atrakcji niż tych kurortach.Nie ma w nich np; tramwaju a powinien być,bo komunikacja najbardziej zanieczyszcza powietrze.Nie ma w nich metra,lotnisk,filharmonii czy zoo.W każdym większym mieście mamy już ośrodki lecznicze,gdzie można tak samo się wykurować jak w kurorcie a nawet lepiej,gdyż w kurortach nie wszystkie ośrodki wczasowe to oferują.Gdyby wszystkie miasta taką opłatę pobierały,to duże miasta byłyby w czołówce,gdyż w przeciągu roku więcej turystów odwiedzi i spędzi w nich czas, niż w tych nawet atrakcyjnych mniejszych kurortach.
j
jak tak to się wyprowadź
Ja tam jestem szczęśliwy, że mieszkam i żyję we Wrocku!
O
Ola
Wrocław najbogatszy.. Ale rządzony przez podłego Złodzieja.
Który za cel postawił sobie usług upodlic mieszkańców.
Nienawidzę dutkiewicza=sutryka.
Wróć na i.pl Portal i.pl