Najpiękniejsze zdjęcia przyrody. Konkurs „Wildlife Photographer of the Year 2023” rozstrzygnięty

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Zdjęcie, które zdobyło główną nagrodę, ukazuje ostrogona w jego naturalnym środowisku
Zdjęcie, które zdobyło główną nagrodę, ukazuje ostrogona w jego naturalnym środowisku Fot. mediadrumimages/Laurent Ballesta/Media Drum/East News
Zdjęcia przyrody potrafią fascynować, szokować, a czasem śmieszyć. Co roku najlepsze z nich zostają uhonorowane nagrodą „Wildlife Photographer of the Year” przyznawaną przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. Laureatem tegorocznej głównej nagrody został Laurent Ballesta, morski biolog i fotograf, za niezwykłe ujęcie ostrogona.

Konkurs „Wildlife Photographer of the Year 2023” rozstrzygnięty

We wtorek międzynarodowy panel ekspertów londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej (MHN) wybrał zwycięzców 19 kategorii spośród 49 957 nadesłanych prac z 95 krajów. Zdjęcia były oceniane pod względem ich oryginalności, tematu, doskonałości, a także – co nie mniej ważne – etyczności.

Obrazy rzeczywiście zapierają dech w piersiach. Zabierają nas pod wodę, w głąb lasów i wysoko ponad miasta. Pochodzą z różnych stron świata i opowiadają historie wielu gatunków. Ale – jak podkreślają organizatorzy – wszystkie ukazują różnorodność i kruchość życia na Ziemi.

– Chociaż tegoroczne zwycięskie zdjęcia budzą absolutny podziw i zachwyt, przedstawiają przekonujące dowody naszego wpływu na przyrodę. Zarówno pozytywnego, jak i negatywnego – powiedział Doug Gurr, dyrektor MHN.

„Nieziemski” ostrogon

Francuski biolog morski i fotograf Laurent Ballesta otrzymał nagrodę „Wildlife Photographer of the Year” („Fotografa Roku Dzikiej Przyrody” – red.) za „nieziemskie” zdjęcie ostrogona z gatunku Tachypleus tridentatus, mniej znanego krewnego skrzypłocza, w towarzystwie trzech złotawek.

Tachypleus tridentatus przetrwał ponad 100 mln lat. Jak wynika ze skamieniałości, ostrogony tego gatunku żyły w ciepłych morzach w czasach, kiedy na lądach i w powietrzu królowały dinozaury. Ostrogony przeżyły zagładę „straszliwych jaszczurów”, przeżyły także wiele późniejszych wymierań w trzeciorzędzie. Jednak teraz grozi im wyniszczenie. I to za sprawą człowieka, który odławia te prastare stawonogi m.in. ze względu na ich unikalną błękitną krew, którą wykorzystujemy do opracowywania szczepionek.

„Iluminacyjne” zdjęcie

Ballesta udokumentował, jak gatunek żeruje, łączy się w pary i rozwija się w chronionych wodach wyspy Pangatalan na Filipinach.

– Zobaczyć ostrogona tak żywotnego w swoim naturalnym środowisku, w tak zniewalająco piękny sposób, było zdumiewające – powiedziała przewodnicząca jury Kathy Moran. – Patrzymy na starożytny gatunek, wysoce zagrożony, a także niezbędny dla naszych badań. To zdjęcie iluminacyjne – dodała.

Jest to już druga nagroda w dorobku francuskiego fotografa.

Źródło: Natural History Museum, NPR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sprzedawcy marzeń
Jedyne co wam zostało to fotografować, a potem można już dalej sprzedawać ropę. Zostaną fotografie że coś tak pięknego jak przyroda zniszczyliście.
U
Ultimate survival
12 października, 5:06, USS wojtuś:

A ja to na zdjęciu bym usmażył w panierce i głębokim oleju he he

Aż tak przycisnęło? W ostateczności warstwa podkorowa z drzew jrst jadalna.

U
USS wojtuś
A ja to na zdjęciu bym usmażył w panierce i głębokim oleju he he
Wróć na i.pl Portal i.pl