Kilka miesięcy temu oczekiwano, że pływająca masa lodu o powierzchni 2300 kilometrów kwadratowych, znana jako A23a, która dryfuje po ocealnie, ostatecznie się rozpuści.
Jednak potężna góra lodowa, trzykrotnie większa od Nowego Jorku, utknęła w wirze oceanicznym, który może utrzymać ją w tym samym miejscu przez lata.
Potężna góra lodowa ma problemy
A23a, na której kiedyś mieściła się radziecka stacja badawcza, oderwała się od wybrzeża Antarktyki w 1986 r. Niemal od razu osiadła na dnie morskim i utknęła na ponad trzy dekady. W 2020 roku nastąpił powrót lodowego giganta na powierzchnię.
Pod koniec 2023 r. góra zaczęła migrować, co ekscytowało naukowców, którzy stwierdzili, że rzadko można zobaczyć poruszającą się górę lodową takich rozmiarów. Z pomocą silnych wiatrów i prądów przedostała się z Morza Weddella do Oceanu Południowego, dryfując w kierunku cieplejszych wód. W kwietniu wpadła w potężny prąd oceaniczny, który skierował ją do południowego Atlantyku.
Czy ona się kiedyś roztopi?
„Zwykle myślisz o górach lodowych jako o czymś przemijającym; rozpadają się i rozpływają. Ale nie ta” – mówił BBC News prof. Mark Brandon, ekspert polarny. „A23a to góra lodowa, która nie chce umrzeć”.
Powoli wiruje teraz na północ od Orkadów Południowych. Zatrzymała się nie dlatego, że uderzyła w dno morskie, ale dlatego, że została uwięziona w wirze wywołanym przez Pirie Bank, nierówności na dnie oceanu. Kiedy prąd napotyka tę przeszkodę, rozdziela się na dwa strumienie, tworząc pomiędzy nimi wirujący wir wody.
„Ocean jest pełen niespodzianek, a ten dynamiczny obiekt jest jednym z najsłodszych, jakie kiedykolwiek zobaczysz” – powiedział BBC News profesor Mike Meredith z British Antarctic Survey.
Naukowcy twierdzą, że A23a, który waży bilion ton, może utknąć na lata. Dalsze przetrwanie góry lodowej następuje w miarę utraty lodu na Antarktydzie, co powoduje wzrost poziomu mórz na świecie. W 2023 roku lód morski na Antarktydzie spadł do najniższego w poziomu. Według British Antarctic Survey było o dwa miliony kilometrów kwadratowych mniej lodu niż zwykle, co stanowi obszar dziesięciokrotnie większy od Wielkiej Brytanii.
Stwierdzono, że tak niski poziom lodu „jest niezwykle mało prawdopodobny, aby nie wystąpił bez wpływu zmian klimatycznych”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!