Manewry wojskowe na Bałtyku
Trwa faza morska ćwiczeń, która zakończy się 19 czerwca. Okręty operują na Bałtyku i w Cieśninach Bałtyckich razem z lotnictwem, w tym m.in. F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w ćwiczeniu korwetę patrolową, trałowce oraz śmigłowce. Głównym założeniem operacji jest przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec zagrożeń na morzu.
Faza portowa ćwiczenia odbywała się równolegle w trzech lokalizacjach: w Gdyni, Frederickshavn i Kłajpedzie. W niedzielę, 6 czerwca, okręty wyszły na morze. W trakcie ćwiczenia okręty będą samodzielnie, w grupach taktycznych i we współdziałaniu z lotnictwem morskim gromadzić informację o aktualnej sytuacji w rejonie szlaków żeglugowych oraz zapewniać bezpieczną drogę dla zdążającej do regionu prowadzenia działań pomocy humanitarnej.
W tegorocznych manewrach BALTOPS biorą udział siły okrętowe, lotnictwo morskie oraz jednostki operujące na lądzie z Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Ćwiczenia BALTOPS
Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty dziewiąty. Marynarka Wojenna wydzieliła do ćwiczeń korwetę patrolową ORP Ślązak z 3. Flotylli Okrętów, dwa trałowce ORP Wdzydze i Drużno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także trzy śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych: dwa Mi-14PŁ i SH-2G Kaman z Brygady Lotnictwa MW. Śmigłowce wykonują zadania związane z bezpieczeństwem morskich szlaków komunikacyjnych.
Okręt patrolowy będzie wykonywać m.in. zadania monitoringu żeglugi w grupie taktycznej wspólnie z jednostkami ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Włoch. Trałowce operować będą w składzie zespół okrętów przeciwminowych BALTRON odpowiedzialnego za obronę przeciwminową i wytyczanie bezpiecznych torów wodnych w rejonie objętym kryzysem.
Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.
