Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi (ur. 26 marca 1940 r. w Baltimore) zasiada w Izbie Reprezentantów od 1987 r.
Nancy Pelosi należy do Partii Demokratycznej. Funkcję spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poprzednio pełniła już w latach 2007–2011. Jest pierwszą i jedyną kobietą na tym stanowisku.
Pelosi zasiada w Kongresie USA (Izba Reprezentantów i Senat) siedemnastą kadencję. W Kongresie reprezentuje Kalifornię.
Pelosi urodziła się w rodzinie o włoskich korzeniach. Była jedyną córką i najmłodszym z siedmiorga dzieci Annunciaty M. „Nancy” D’Alesandro i Thomasa D’Alesandra Jr. Jej matka urodziła się w Campobasso, a rodzina jej ojca pochodziła z okolic Genui, Wenecji i Abruzji.
Nancy Pelosi w towarzystwie marszałek Sejmu Ewy Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w Auschwitz.
Ojciec Nancy Pelosi, również członek Partii Demokratycznej, służył jako reprezentant stanu Maryland, a gdy córka miała 7 lat, został burmistrzem Baltimore. Starszy brat Nancy Pelosi, Thomas D'Alesandro III, też demokrata, był również burmistrzem Baltimore w latach 1967–1981.
Pelosi była zaangażowana w życie polityczne już od dzieciństwa. Była obecna na wielu wydarzeniach podczas licznych kampanii swojego ojca. Uczestniczyła również w inauguracji 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego w styczniu 1961 r.
Spikerka Izby Reprezentantów ukończyła Institute of Notre Dame, katolicką szkołę średnią dla dziewcząt w Baltimore. W 1962 r. została absolwentką Trinity Washington University, gdzie ukończyła politologię. W latach 60. XX wieku była stażystką w biurze senatora Partii Demokratycznej z Maryland Daniela Brewstera wspólnie z przyszłym przewodniczącym większości w Izbie Reprezentantów - Steny Hoyerem.
Karierę polityczną rozpoczęła po przeprowadzce do Kalifornii a konkretnie do San Francisco. Tam zaprzyjaźniła się z rodziną Phillipa Burtona, ówczesnego kongresmena polskiego pochodzenia i rozpoczęła swoją karierę w Partii Demokratycznej. W 1976 r. została wybrana na członkinię Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej jako reprezentantka Kalifornii (zajmowała tę pozycję do 1996 r.).
W 1977 r. została przewodniczącą partii w północnej Kalifornii, a w 1983 r. rozpoczęła przewodniczenie partii na obszarze całego stanu Kalifornia. W latach 1985–1996 była przewodniczącą komisji odpowiedzialnej za finansowanie kampanii swojej partii do Senatu Stanów Zjednoczonych.
Nancy Pelosi została wybrana w okręgu, w którym demokraci mają znaczące poparcie. Pelosi po raz pierwszy wygrała wybory w 1987 r. i 9 czerwca 1987 r. objęła funkcję kongresmenki, następnie wygrywając kolejnych 16 elekcji.
ZOBACZ TEŻ:
Nancy Pelosi jest uważana przez Amerykanów za kontrowersyjną postać.
Przed wyborami do kongresu w 2006 r. Pelosi ogłosiła plan Partii Demokratycznej, która po wygraniu wyborów zobowiązała się do przedstawienia przed kongres wszystkich najważniejszych ustaw w ciągu 100 godzin od zaprzysiężenia nowego kongresu.
W 2001 r. Pelosi zagłosowała za USA Patriot Act, jednak w 2005 r. nie poparła ponownej autoryzacji niektórych jego zapisów. Zagłosowała przeciwko poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która miała zakazać palenia flagi USA, a także przeciwko poprawce, która miała zakazać małżeństw homoseksualnych.
Zagłosowała przeciwko Secure Fence Act of 2006 (Ustawa o bezpiecznym ogrodzeniu).
Jest sojuszniczką osób LGBT. W 1996, 2004 i 2006 głosowała przeciwko poprawkom do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, dotyczącym zdefiniowania małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną
Otwarcie opowiada się za reformą praw dotyczących marihuany choć zdaniem jej krytyków, ani sama Nancy Pelosi, ani Partia Demokratyczna, nie zrobiły nic w tej sprawie. Pelosi głosowała za legalizacją medycznej marihuany.
Rada Miasta San Francisco nazwała ulicę w Golden Gate Park imieniem Nancy Pelosi w podziękowaniu za jej służbę i reprezentowanie interesów miasta.
W dziedzinie obronności Nancy Pelosi jest sojuszniczką programu szpiegowskiego Prism zapoczątkowanego przez prezydenta George'a W. Busha po zamachach z 11 września 2001 r. i rozbudowanego potem przez prezydenta Baracka Obamę.
W czerwcu 2017 r. Pelosi poparła usunięcie pomników Konfederatów z terenów Kapitolu.
W 1995 r. Pelosi głosowała przeciwko poprawce do Konstytucji USA, która zakazywała uchwalania budżetu z deficytem budżetowym.
W 1999 r. Pelosi zagłosowała przeciwko wystawianiu Dekalogu w budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach.
Opowiada się za zwiększoną kontrolą potencjalnych właścicieli broni, a także za zakazem sprzedaży i używania broni szturmowej.
Nancy Pelosi, delikatnie rzecz ujmując, nie przepada za prezydentem USA Donaldem Trumpem.
5 czerwca 2019, podczas spotkania prezydium Partii Demokratycznej nancy Pelosi oświadczyła, że nie chce rozpoczynać procedury impeachmentu, a zamiast tego woli zobaczyć Donalda Trumpa w więzieniu.
WAŻNE: Wszystko, co powinniście wiedzieć o ruchu bezwizowym do USA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?