Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021. Obchody - program oficjalnych uroczystości i wydarzenia online

Redakcja
Warszawa, ul. Rakowiecka 37, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więzniów politycznych PRL
Warszawa, ul. Rakowiecka 37, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więzniów politycznych PRL Szymon Starnawski /Polska Press
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w Warszawie i wielu innych miastach Polski odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterów podziemia niepodległościowego. W związku z pandemią część z nich odbędzie się online. Poniżej program obchodów.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - program oficjalnych uroczystości

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Pruszkowie, gdzie o godz. 10.00 odsłonięta została tablica upamiętniająca uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana, którzy tworzyli trzon zgrupowania „Mazowsze” antykomunistycznej organizacji „Wolna Młodzież”, działającej w latach 1949–1953 na terenie Włoszczowy, Częstochowy, Pruszkowa i Warszawy.

O godz. 12.00 przy Kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się uroczystości z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Na godz. 12.00 zaplanowano również przejazd szlakiem miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych na warszawskiej Pradze, pod przewodnictwem Marcina Łaszczyńskiego z warszawskiego OBEN, który wygłosi również prelekcję historyczną.

O 14.00 na fasadzie budynku VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV odsłonięta zostanie tablica w hołdzie polskim patriotom, ofiarom trybunału wojennego Armii Czerwonej, działającego w tym budynku w latach 1945–1946, więzionym, torturowanym i mordowanym przez funkcjonariuszy sowieckiego kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”.

O godz. 15.00 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV ZG WiN w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uroczystość odbędzie się na ul. Rakowieckiej 37 z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka.

Na godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej zaplanowano promocję nowego wydania Atlasu Polskiego Podziemia Niepodległościowego 1944–1956.

Obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych

Hołd Żołnierzom Wyklętym będzie można oddać w Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37. Muzeum będzie otwarte dla odwiedzających w poniedziałek 1 marca w godz. 9.00-13.30 i 16:00-17:00.

Jak czytamy, w związku z pandemią wejście będzie możliwe tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej (sekretariat, tel. 22 547-96-00). Zorganizowane grupy zostaną wprowadzane w odstępach 15-minutowych, a osoby indywidualne w czasie między grupami - informują organizatorzy.

Ogólnopolska akcja oddawania osocza i krwi

W ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Fundacja Wolność i Demokracja, która w poprzednich latach organizowała bieg Tropem Wilczym, w tym roku zachęca do oddawania krwi i osocza. Akcja odbywa się we wszystkich regionalnych centrach krwiodawstwa. Więcej informacji TUTAJ.

Jak czytamy, sam bieg Tropem Wilczym odbędzie się 16 maja.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - konferencja online

Na godz. 11.00 zaplanowano konferencja online „Żołnierze Wyklęci” organizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jak czytamy w programie wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać m.in. wykładu dr Ewy Janiny Kurek na temat „Represyjnych działań władz komunistycznych wobec polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w latach 1944−1956”. Przewidziano również wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratorów Oświaty, przedstawicieli Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotek Pedagogicznych.

CZYTAJ TEŻ | Sergiusz Kościałkowski. Cyngiel „Fakir” - wyklęty „Kapitan Grób”. Losy legendy podziemia

Serwis „Żołnierze Wyklęci”

Polskie Radio przygotowało specjalny serwis „Żołnierze Wyklęci”. Dostępne są tam unikalne nagrania i relacje świadków historii. W serwisie można znaleźć także sylwetki „Niezłomnych”, ich relacje, a także opisy procesów i represji, jakich doświadczyli.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest już po raz dziesiąty. Został ustanowiony przez Sejm w 2011 r., by upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

NA TEFAŁSZEN CISZA !!! NIE TRANSMITOWANO NAWET WYSTĄPIENIA POLSKIEGO PREMIERA !

Wróć na i.pl Portal i.pl