27 grudnia 1918 roku w Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie i szybko rozprzestrzeniło się na cały region. Dzięki temu Wielkopolska wróciła w granice Polski, a wraz z nią część obecnego powiatu międzychodzkiego: Chrzypsko Wielkie, Sieraków oraz Kwilcz. Powstanie Wielkopolskie nie wyzwoliło Międzychodu, gdzie wówczas stacjonował silny garnizon niemieckich jednostek granicznych - Grenzschutz. Sam Międzychód natomiast wrócił do Macierzy na mocy Traktatu Wersalskiego 17 stycznia 1920 roku. Od 2021 roku - uchwałą Sejmu - 27. grudnia jest świętem państwowym.
W tym roku po raz drugi w Międzychodzie odbył się marsz powstańczy uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie, którzy przed południem wyszli z budynku szkoły z flagami narodowymi i powstańczymi i przeszli przez centrum miasta na ulicę Dworcową pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie krótkie przemówienia na temat historii wybuchu Powstania Wielkopolskiego wygłosił dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie Arkadiusz Karwatka oraz nauczyciel historii Jędrzej Schubert.
104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Międzychodzie
We wtorek 27 grudnia w Międzychodzie planowane są uroczystości miejskie związane z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
- godz. 16 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Międzychodzie.
- po mszy ok. godz. 16:45 – przejazd autokarem do Pomnika Powstańców Wielkopolskich na ul. Dworcowej.
- godz. 17 – złożenie kwiatów przez delegacje oraz pokłon sztandarów przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na ul. Dworcowej. Na zakończenie uroczystości salwa honorowa oddana przez 38 Drużynę im. Powstańców Wielkopolskich w Międzychodzie.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
W Poznaniu można spotkać powstańców - rekonstruktorów. Mają ...
Źródło: miedzychod.naszemiasto.pl
