To już siedemnasta edycja ogólnopolskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Wydarzenie rozpocznie się na Placu Zamkowym punktualnie o godz. 11:00. Zanim uczestnicy wyruszą ulicami Starego Miasta w radosnym i kolorowym pochodzie, będą mogli wysłuchać koncertu Arki Noego, który uświetni wydarzenie.
Organizatorzy z Centrum Życia i Rodziny podkreślają, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa ze względu na swoje przesłanie. Inicjatorzy chcą bowiem zwrócić uwagę na instytucję małżeństwa, która jest fundamentem życia rodzinnego, i społecznego. Dodają, że współczesne programy i agendy polityczne próbują zawłaszczyć pojęcie małżeństwa i radykalnie zmienić jego znaczenie. Dodają, że takiej sytuacji trzeba stanąć w obronie małżeństwa i wartości.
– Małżeństwo kobiety i mężczyzny, nierozerwalny związek dwóch kochających się osób to fundament życia społecznego i rodzinnego. Współczesne realia zmuszają nas do przypominania czym jest sakramentalny związek małżeński. W Polsce statystycznie rozpada się dziś co trzecie małżeństwo. W obliczu tak bolesnych statystyk, maszerując pod hasłem „I ślubuję Ci”, chcemy dać publiczne świadectwo o znaczeniu i wartości małżeństwa jako nierozerwalnego związku kobiety i mężczyzny – wskazuje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
Honorowy patronat nad tegorocznym Narodowym Marszem dla Życia i Rodziny objęła Konferencja Episkopatu Polski. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Życia i Rodziny. Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny ma również wielu ambasadorów. W tym roku w ich gronie są choćby dziennikarz Rafał Patyra, publicysta Jan Pospieszalski, Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak czy ks. Dominik Chmielewski.
Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie.
W 2012 roku organizatorzy marszu przyjęli deklarację, która określa fundamenty i cel współpracy podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju Ruchu Marszowego w Polsce:
"Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.
Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.
Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny" - czytamy w dokumencie.
