Pasek artykułowy - wybory

"Naszość – tylko dla nienormalnych". Premiera dokumentu o polskiej akcji buntowniczej

Damian Kelman
Niebawem do kin trafi nowy polski dokument "Naszość – tylko dla nienormalnych". Film przedstawiał będzie losy bohaterów skupionych wokół ruchu "Naszość", który w latach 90. zachwycił cały świat. Głosu w produkcji udzielają osoby z przeróżnych środowisk prężnie działające wokół buntu tamtych lat. We wtorek, 22 sierpnia, o godz. 20:00 w warszawskim kinie Atlantic, odbędzie się premiera filmu.

"Naszość – tylko dla nienormalnych" - historia polskiego buntu

"Naszość – tylko dla nienormalnych" to polski dokument, który dzięki swojej tematyce i sposobie realizacji przedostał się do ogólnopolskiej dystrybucji.

Produkcja to historia polskiego pokolenia lat 90. Pokolenia działającego w postkomunizmie, które zostaje przedstawione głosami osób, działającymi w tamtych czasach. Swój obraz i wizję tamtych lat przekażą buntownicy pochodzący z różnych światów, na co dzień mających znacznie inne patrzenie na świat.

O Naszości opowiadają w filmie buntownicy z lat 90. z bardzo różniących się od siebie światów - szef bojówki kibiców Lecha Poznań Uszol, jeden z liderów anarchistów ze skłotu Rozbrat Sanczo czy raper Kaczmi z pierwszego polskiego zespołu hip-hopowego Nagły Atak Spawacza. Zaś szalone manifesty Naszości czyta sam Piotr Fronczewski.

Czym jest "Naszość"?

Film "Naszość. Tylko dla nienormalnych" przenosi widzów w świat szarych blokowisk z lat 90. Na jednym z nich, poznańskim Piątkowie, grupa zbuntowanych dzieciaków zakłada Naszość, ruch działający pod hasłem "Nasz cel – głupota". To rewolucyjne hasło malowane sprayem pokrywa mury miasta, wynalezione przez Naszość wlepki ściany wszystkich autobusów i tramwajów, a odbijana na ksero gazetka "Tylko dla nienormalnych" jest utrapieniem nauczycieli w szkołach. Co zaskakujące, ruch łączy różne subkultury – łysi kibice działają w nim wspólnie z kolorowymi punkowcami.

Wkrótce o Akcji Alternatywnej Naszość głośno jest na całym świecie. A wszystko przez surrealistyczne poczucie humoru. Media w Panamie, Nikaragui czy Nowej Zelandii za sprawą światowych agencji informują, że w Poznaniu, za rządów SLD, 27-letni obywatel Piotr Lisiewicz został postawiony przed sądem, gdyż oszukał policjanta twierdząc, że nazywa się... Włodzimierz Iljicz Lenin. "Lenin" w szklanej trumnie wnoszony jest do sądu, gdzie - powołując się na wolność wyznania - ogłasza, że jest trzecią inkarnacją wodza rewolucji.

Gdy w Rosji w 2000 roku dochodzi do władzy młody Władimir Putin i dokonuje ludobójstwa Czeczenii, świat milczy. W odpowiedzi członkowie Naszości wdzierają się do konsulatu Rosji. Zdejmują flagę rosyjską z masztu i wciągają tam flagę Czeczenii. Krzyczą "Putin morderca". O tej akcji mówi znowu cały świat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Kiedy premiera filmu?

Światowa premiera "Naszość - tylko dla nienormalnych" miała miejsce 14 kwietnia 2023 roku. Od tamtego czasu film pokazywany był w wielu miejscach Polski w pokazach przedpremierowych.

We wtorek, 22 sierpnia, o godz. 20:00 w warszawskim kinie Atlantic, odbędzie się polska premiera filmu. Do innych kin w Polsce obraz trafi w najbliższy piątek, czyli 25 sierpnia 2023 roku.

"Naszość - tylko dla nienormalnych" trafia do kin.
"Naszość - tylko dla nienormalnych" trafia do kin. mat. pras.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl