Pasek artykułowy - wybory

Naukowcy odkrywają kolejną tajemnicę „Mony Lisy”. To sekretny składnik farby

Kazimierz Sikorski
Wideo
od 16 lat
Od setek lat badacze zastanawiają się, jak powstało wspaniałe dzieło "Mona Lisa". Wykorzystując naukę i technologie dowiadujemy się coraz więcej o sposobach powstania tego obrazu.
Kolejki chętnych do obejrzenia jednego z najpiękniejszych obrazów na świecie.
Kolejki chętnych do obejrzenia jednego z najpiękniejszych obrazów na świecie. Rex Features/East News

Wykorzystując promienie rentgenowskie do wglądu w strukturę chemiczną maleńkiej plamki słynnego dzieła sztuki, naukowcy uzyskali nowy wgląd w techniki, których użył Leonardo da Vinci do namalowania portretu kobiety z enigmatycznym uśmiechem.

Wyniki badań sugerują, że słynący z ciekawości uczony mógł być w szczególnie eksperymentalnym nastroju, gdy na początku XVI wieku zabierał się do pracy nad „Mona Lisą”.

Tajemnica receptury farby

Zespół naukowców i historyków sztuki z Francji i Wielkiej Brytanii odkrył, że receptura farby olejnej, której Leonardo użył jako warstwy bazowej do przygotowania panelu z drewna topolowego, wydaje się być inna w przypadku „Mony Lisy” z własną, charakterystyczną sygnaturą chemiczną.

- Był kimś, kto uwielbiał eksperymentować, a każdy z jego obrazów jest inny pod względem technicznym – mówił Victor Gonzalez, główny autor badania i chemik we francuskiej instytucji badawczej CNRS.

Technika obrazu

W tym przypadku interesujące jest zobaczyć, że rzeczywiście istnieje specyficzna technika dla warstwy podstawowej „Mony Lisy” – powiedział w wywiadzie dla The Associated Press.

W szczególności naukowcy odkryli plumbonakryt - rzadki związek ołowiu w pierwszej warstwie farby użytej przez Leonarda.

Odkrycie po raz pierwszy potwierdziło to, co historycy sztuki wcześniej jedynie przypuszczali: że Leonardo użył proszku tlenku ołowiu do zagęszczenia i wysuszenia farby, gdy rozpoczynał pracę nad portretem.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl