Negocjacje USA - Ukraina. Porozumienie ws. metali ziem rzadkich coraz bliżej. W piątek spotkanie Trump - Zełenski?

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ukraina zgodziła się na porozumienie z USA w sprawie metali ziem rzadkich. Waszyngton zrezygnował z najsurowszych żądań - poinformował we wtorek "Financial Times". Później we wtorek Donald Trump poinformował, że Wołodymyr Zełenski prawdopodobnie przyjedzie w piątek do USA na spotkanie z nim.

Spis treści

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w piątek udać się do Waszyngtonu, aby spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem po tym, jak urzędnicy uzgodnili warunki projektu umowy dotyczącej minerałów.

Co znalazło się w porozumieniu?

„Financial Times”, powołując się na przedstawicieli Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że Ukraina jest gotowa podpisać umowę z USA. Nastąpiło to po tym, jak Waszyngton wycofał się ze swoich żądań dotyczących praw do 500 mld dolarów potencjalnych przychodów z ropy naftowej i gazu w Ukrainie.

Ukraińscy Urzędnicy twierdzą, że wynegocjowali jednak lepsze warunki, a umowa ma być sposobem na polepszenie stosunków między USA a Ukrainą.

„Financial Times” informuje ponadto, że nowa wersja umowy zakłada utworzenie funduszu, na który Ukraina będzie wpłacać 50 proc. dochodów z przyszłych zysków z ukraińskich zasobów metali ziem rzadkich. W umowie ma nie być jednak zapisów o konkretnych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.

"Umowa w sprawie minerałów to tylko część obrazu. Wielokrotnie słyszeliśmy od administracji USA, że jest to część większego obrazu" - powiedziała "Financial Times" wicepremier i minister sprawiedliwości Ukrainy, Olha Stefaniszyna, która prowadziła negocjacje.

Wołodymyr Zełenski nie chciał podpisać porozumienia z USA

Sky News informował w sobotę, że „porozumienie nie jest jeszcze gotowe do podpisania, istnieje szereg problematycznych kwestii i obecnej formy projektu prezydent nie jest gotowy zaakceptować”.

Zdaniem ukraińskiego źródła projekt nie odzwierciedla partnerstwa w umowie i zawiera jedynie jednostronne zobowiązania Ukrainy.

W piątek doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz wyraził przekonanie, że Wołodymyr Zełenski „w bardzo krótkim czasie” podpisze umowę o dzieleniu z USA zysków z eksploatacji zasobów mineralnych. Stwierdził, że miałby to być sposób na "zakończenie zabijania", mając na myśli wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

USA odetną Ukrainie Starlink?

Agencja Reutera przekazała, że przedstawiciele administracji Donalda Trumpa grozili Ukrainie natychmiastowym odcięciem od orbitalnej sieci łączności Starlink, jeśli Kijów nie zgodzi się na umowę o podziale zysków z ukraińskich zasobów złóż mineralnych. Donald Trump ocenił w piątek, że Ukraina prawdopodobnie wkrótce zgodzi się na żądania władz USA.

Kiedy podpisanie umowy?

Wcześniej Wołodymyr Zełenski powiedział, że odmówił podpisania dokumentu, bo nie zawierał on ze strony USA żadnych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Według m.in. portalu Axios Amerykanie zaproponowali nową wersję umowy.

W piątek Trump i Waltz wyrazili przekonanie, że Ukraińcy podpiszą umowę w nadchodzących dniach.

Donald Trump: Odzyskamy nasze pieniądze wydane na Ukrainę

W sobotę wieczorem, podczas przemówienia na konferencji CPAC, Donald Trump podkreślił, że USA „odzyskają nasze pieniądze”.

– Chcę, żeby oni dali nam coś za wszystkie pieniądze, które włożyliśmy, spróbuję zakończyć wojnę i położyć kres całej tej śmierci. Pytamy się o metale ziem rzadkich i ropę naftową, wszystko, co możemy dostać. Ale czujemy się tak głupio. To dotyczy Europy. To tak naprawdę nie dotyczy nas – mówił.

Donald Trump stwierdził, że działania jego poprzednika w tej sprawie były głupie, bo Joe Biden powinien był zażądać wyrównania wydatków na wsparcie Ukrainy ze strony Europy do poziomu USA, a także zwrotu pieniędzy od Ukrainy, tak jak rzekomo robi to Europa. Prezydent wyraził nadzieję, że Ukraina wkrótce podpisze umowę dającą USA udziały w przychodach z jej zasobów naturalnych.

Według „New York Times”, USA domagają się od Ukrainy 500 mld dolarów przychodów z eksploatacji wszelkich zasobów.

Odnosząc się do dokonań swojego poprzednika, Donald Trump stwierdził, że "wszystko, czego się dotykał, obracał w g...".

Z kolei amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, ocenił w brytyjskim dzienniku „Financial Times”, że „partnerstwo gospodarcze USA z Ukrainą, w tym umowa o minerałach, będzie jasnym sygnałem dla Rosji, że Waszyngton inwestuje w wolną i suwerenną Ukrainę”.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl