Nie brakowało trudnych pytań, ale brakowało odpowiedzi. Mieszkańcy Gdańska spotkali się z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz

Michał Karcz
Michał Karcz
Porozmawiajmy przy stole. Spotkanie z władzami Gdańska. Mieszkańcy dzielnic Orunia Górna-Gdańsk Południe oraz Ujeścisko-Łostowice na spotkaniu z władzami miasta
Porozmawiajmy przy stole. Spotkanie z władzami Gdańska. Mieszkańcy dzielnic Orunia Górna-Gdańsk Południe oraz Ujeścisko-Łostowice na spotkaniu z władzami miasta Jakub Steinborn
Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” odbyło się w Gdańsku w Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej. Mieszkańcy dzielnic Oruni Górnej, Gdańska Południe i Ujeściska-Łostowice najpierw wysłuchali wystąpienia Aleksandry Dulkiewicz, a potem sami zadawali pytania. Konkretnych odpowiedzi jednak brakowało, a już zwłaszcza na temat wykresów publikowanych na prezentacji, których wartości przekraczały niekiedy 100 procent.

Gdańsk: „Porozmawiajmy przy stole”

Cykl spotkań „Porozmawiajmy przy stole” to wydarzenie, w którym mieszkańcy dzielnic Gdańska mają szansę bezpośredniej interakcji z władzami miasta. W tym roku inauguracja wydarzenia odbyła się w Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej. Tematem przewodnim była planowana inwestycja Kolei Metropolitalnej w południowych dzielnicach Gdańska.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przedstawiła mieszkańcom dzielnic:

  • Orunia Górna
  • Gdańsk Południe
  • oraz Ujeścisko-Łostowice

p

rzyszły plan rozwoju tej części miasta. Na przygotowanej prezentacji pokazano miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego przyszłej budowy PKM. Planowana inwestycja ma wspomóc komunikację mieszkańców południowych dzielnic z pozostałą częścią miasta.

Im dłużej trwała prezentacja prezydent Gdańska, tym głośniej mieszkańcy zastanawiali się, kto i w jaki sposób ją przygotował. Dlaczego? Część wykresów kołowych, które z zasady po zsumowaniu danych powinny wskazywać 100 procent, przekraczały ich wartość o kilkadziesiąt procent lub w danym wykresie tych procent wyraźnie brakowało.

W trakcie spotkania zaprezentowano program Gdańsk 2030 Plus Strategia Rozwoju Miasta. Przyjęty we wrześniu 2022 roku dokument przedstawia plany, w którym kierunku władze miasta planują prowadzić swoją wizję Gdańska.

Ponadto mieszkańcy wysłuchali jakie dodatkowe inwestycje zostały zrealizowane i jakie mają powstać w ich dzielnicach.

- Miało być merytoryczne spotkanie, a był bełkot niepoparty niczym, co miałoby ręce i nogi, bo jak nazwać przedstawienie pani prezydent, skoro nawet liczby się nie zgadzają? - mówił nam jeden z mieszkańców.

Po przedstawieniu przez władze miasta swoich planów głos oddano mieszkańcom. Pytań było sporo, głównie odnosiły się one do kwestii komunikacyjnych i do remontów dróg.

Największe poruszenie wśród zebranych spowodował przystanek autobusowy na ulicy Kampinowskiej.

Mieszkańcy skarżą się na to, że podczas prac remontowych przeniesiony on został poza zatoczkę, w której znajdował się wcześniej. Obecnie kierowcy próbują wyprzedzać autobus, podczas postoju nie zważając na wysiadające z niego dzieci.

Tu również brakowało konkretów, zwłaszcza gdy zamiast wysłuchać głosu mieszkańca, proponuje się mu pracę w jednej z miejskich spółek.

Władze tłumaczą, że linia powróci po zakończeniu remontu na ulicy Człuchowskiej. Wówczas mieszkańcy osiedli będą mieli dostęp do centrum, jak i do węzła przesiadkowego na przystanku Nowa Warszawska. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, kiedy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone.

Jedna z mieszkanek skarżyła się też na bark chodnika na ulicy Olimpijskiej. Zaznaczyła, że to powoduje spore zagrożenie dla dzieci wracających tamtędy ze szkoły. Dodatkowo wspomniała o zamontowanym tam progu zwalniającym. Kierowcy wymijają go, rozjeżdżając przy tym pobocze. W czasie deszczu problem ten jest niezwykle uciążliwy dla pieszych.

- Nie nazwałabym tego spotkaniem z mieszkańcami. Takie prezentacje, jak dzisiaj nam pokazane, to możemy oglądać w internecie. Jeżeli prezydenci chcą się z nami spotykać, to niech wygospodarują sobie nieco więcej czasu - dodała jedna z mieszkanek.

Po debacie pomiędzy mieszkańcami a prezydent Gdańska i dyrektorami spółek miejskich, mieszkańcy mogli zadać swoje pytania w przygotowanych punktach informacyjnych jak:

  • Gdańskie Centrum Kontaktu.
  • Biuro Rozwoju Gdańska oraz Wydział Urbanistyki i Architektury.
  • Straż Miejska w Gdańsku.

Mieszkańcy Gdańska w trakcie spotkania z władzami Gdańska zwrócili uwagę na jeszcze jeden fakt: nik - ani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, ani jej zastępcy - na spotkanie nie dotarli komunikacją miejską.

- To mi wystarczy, aby ocenić komunikację miejską, skoro na spotkanie z nami nikt z przedstawicieli władzy samorządowej nie przyjeżdża transportem zbiorowym - mówił nam mieszkaniec Ujeściska.

Kolejne spotkania zaplanowano na kwiecień 2023 roku. W zależności od warunków pogodowych mogą one odbywać się pod dachem lub na otwartej przestrzeni.

CZYTAJ TEŻ: Ogromne zmiany organizacji ruchu w całym Gdańsku. Czy utrudnienia wywołały paraliż?

Korki i utrudnienia na trasie

Zwężenie Trasy Sucharskiego. Tak wygląda ścinanie poboczy i ...

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl