Spis treści
Błędy w e-mailach, które popełnia każdy z nas. Od przywitania do pożegnania
Nie ma takiego człowieka, który nie popełniałby błędów językowych, robi to każdy z nas. Według raportu o najczęściej popełnianych błędach w internecie Polacy często piszą „napewno”, zamiast „na pewno”, „na prawdę”, zamiast „naprawdę”, a także nadużywają pleonazmu „dzień dzisiejszy”. Pojawia się również sporo trudności związanych z łączną i rozłączną pisownią. W raporcie zaznaczono, że Polakom zdarzają się też błędy ortograficzne („muj”, „ktury”, „jusz”).
W komunikacji służbowej i oficjalnej zazwyczaj przykłada się większą wagę do stylu, staranności i poprawności danych form. Mimo to wciąż pojawiają się błędy, na przykład podczas pisania e-maili. Kiedy powinniśmy stawiać przecinek, a w którym momencie lepiej z niego zrezygnować? W jaki sposób zaczynać i kończyć wiadomości? Sprawdźcie najczęściej popełniane błędy podczas pisania e-maili i przekonajcie się, czy przypadkiem sami tak nie piszecie.
„Witam” czy „Szanowny Panie”?
Wiele problemów sprawia szczególnie rozpoczynanie e-maili. Często można spotkać się z formą „Witam”. Eksperci wskazują jednak, że takie jest to błąd. Niektórzy być może pamiętają dyskusję wokół słów Michała Rusinka, który ogłosił, że nie będzie odpowiadał na e-maile rozpoczynające się od „Witam”.
Argumentował to w następujący sposób: „Używanie tego słowa jest zasadne tylko w jednej sytuacji. Tak może do nas powiedzieć gospodarz lub gospodyni, kiedy do niego/niej przychodzimy. Jest wtedy powitaniem, a nie przywitaniem”.
Sporo osób prosi jednak o alternatywy dla słowa „Witam”. W zależności od tego, jak dobrze znamy daną osobę można użyć sformułowań: „Szanowny Panie/"Szanowna Pani”, „Pani Moniko” lub „Cześć Tomku”.
