Najczęstsze pojawiające się błędy w języku polskim
Co to jest błąd? Słownik języka polskiego PWN wyróżnia trzy definicje. Po pierwsze jest to niezgodność z obowiązującymi regułami pisania, liczenia, wymowy itp. Błąd to także niewłaściwe posunięcie, ale również fałszywe mniemanie o czymś.
Każdemu zdarzają się błędy, ponieważ nie ma ludzi nieomylnych. Nauka unikania wpadek językowych to właściwie proces ciągły. Język polski jest bardzo złożony i, zdaniem wielu obcokrajowców, jest w światowej czołówce najtrudniejszych języków do nauki.
Nie zmienia to faktu, że należy dążyć do eliminowania błędów językowych, które wokół nas przewijają się najczęściej.
O jaki błędach mowa? Zobacz!
To najczęstsze błędy słowne, jakie popełniamy. Wziąść coś, w...
Czy wypada poprawiać ludzi popełniających błędy? Tutaj zdania są podzielone. Bezsprzecznie w oficjalnym użyciu słowne mankamenty mogą powodować duży niesmak. Tak w szkole czy w pracy zawodowej językowych nieprawidłowości należy się wystrzegać. Inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o naszych przyjaciół i rodzinę.
Chętniej poprawiamy młodszych, licząc że przyswoją sobie właściwą wersję słów lub zwrotów. Z tymi starszymi bywa różnie, ponieważ potrafią reagować nerwowo. Jeśli nie macie już sposobów na ich permanentne wpadki, to polecamy pokazać im ten materiał.
ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl - Ciekawostki językowe, które cię zaskoczą. Co kiedyś znaczyło słowo „kobieta” i... „maciora”?
Zebraliśmy w jednym miejscu najczęściej pojawiające się odstępstwa od norm języka polskiego. Prezentujemy je w formie galerii, która zawiera wersję poprawną oraz stosowaną przez niektórych wersję niepoprawną. Liczymy, że w ten właśnie sposób zwiększać się będzie liczba osób używających obowiązujących zasad w naszym języku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl! w internecie
