
Maciej Małek nie żyje. W jakich filmach grał?
Maciej Małek urodził się 9 lutego 1937 w Szopienicach, czyli obecnie Katowicach. Właśnie tam ukończył Państwowe Studio Dramatyczne przy Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego. Było to w 1957 roku. W filmie zadebiutował w 1963 roku. Był to krótkometrażowy film Stanisława Olejniczaka „Stacja VII”. W 1971 roku zagrał kierowcę karetki pogotowia w serialu „Doktor Ewa”. Fani filmów Disneya zapamiętają jego głos z produkcji „101 dalmatyńczyków”. Małek dubbingował Pongo, czyli ojca małych dalmatyńczyków. Od 1961 roku występował na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Na mediach społecznościowych teatru oraz na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich pojawiły się takie oto pożegnanie:
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Maciej Małek, wybitny aktor związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi od 1961 roku, gdzie stworzył wiele poruszających i niezapomnianych ról. Od wielu lat był członkiem i aktywnym działaczem naszego Stowarzyszenia. Był mistrzem w kreowaniu wyrazistych postaci, budowaniu niezwykłego nastroju, opowiadaniu o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Znakomity zarówno w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym. Swoimi niezwykle sugestywnymi rolami zyskał sobie wielką sympatię widzów i uznanie krytyki. Cenili Go bardzo reżyserzy, z którymi pracował. Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Maciej Małek pozostawił miejsce, którego nikt nie zajmie, pustkę, której nikt nie wypełni, bo był Aktorem wyjątkowym, niepowtarzalnym, a praca z Nim była prawdziwym zaszczytem. Będzie Go nam bardzo brakowało – napisano.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Maciej Małek zmarł w czwartek 28 grudnia. W 2001 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego żoną była aktorka Bogusława Pawelec, znana m.in. z "Seksmisji".
Źródło: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi/Plotek