Spis treści

Rose Dugdale nie żyje. Była uczestniczką "balu debiutantek"
Bridget Rose Dugdale urodziła się 25 marca 1941 roku w zamożnej angielskiej rodzinie. Jej ojciec był milionerem. Majątku dorobił się na ubezpieczeniach Lloyd's of London. Był też właścicielem ogromnej posiadłości Yarty Farm. Sama Dugdale była uczestniczką tzw. balu debiutantek w 1958 roku. Bal debiutantek polegał na tym, że dorastające dziewczęta z rodzin arystokratycznych oficjalnie po raz pierwszy pokazywały się publicznie na salonach, a szlachcice bądź następcy tronów mieli w ten sposób szansę wybrać sobie spośród nich przyszłą żonę.
Sprzeciwiła się bogatemu życiu i wybrała działania bojowe dla IRA
Dugdale zbuntowała się jednak przeciwko konserwatywnemu wychowaniu i została ochotniczką Tymczasowej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA). W 1974 roku, wraz z innymi członkami tej formacji, porwała helikopter w hrabstwie Donegal i rzuciła zeń bomby wykonane z baniek na mleko na Królewski Komisariat Policji w Ulsterze. Po latach opowiedziała w wywiadzie, że atak na ten budynek był najlepszym dniem jej życia. Po tej akcji stała się poszukiwana, a jej zdjęcie umieszczono na komisariatach w całej Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Wydano wobec niej nakaz aresztowania. Dwa miesiące później niepokorna arystokratka wzięła udział w ataku na rezydencję Sir Alfreda Beita. Wraz z trzema innymi bojownikami wtargnęli do domu i zaczęli bić całą rodzinę obecną w budynku. W końcu ukradli obraz „Dama pisząca list ze swoją pokojówką” autorstwa Vermeera. Obraz był wart 8 milionów funtów irlandzkich. Dugdale została aresztowana w 1974 roku. Przed sądem nazwała Wielką Brytanię „brudnym wrogiem”. Dodała, że rząd w Dublinie zdradził Irlandię, współpracując z rządem w Londynie. Została skazana na dziewięć lat więzienia. Po usłyszeniu wyroku pokazywała swoim zwolennikom zaciśniętą pięść.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Po wyjściu na wolność dalej produkowała bomby. Była z tego dumna
Po wyjściu z więzienia działała jako ekspert IRA w kwestii tworzenia ładunków wybuchowych. Wraz z Jimem Monaghanem opracowali bomby i broń domowej roboty. Jedna z ich konstrukcji została nazwana „wyrzutnią ciastek”. Tę broń wykorzystano do ataku na ufortyfikowane koszary Glenanne armii brytyjskiej w maju 1991 roku, a także do odpalenia bomby, która zniszczyła giełdę Baltic Exchange rok później. W 2011 roku została laureatką dorocznej imprezy Dublin Volunteers, podczas której przyznawane są nagrody za wkład w irlandzki republikanizm. Dugdale do końca życia była dumna z bycia w IRA. Zmarła tydzień przed swoimi 84. urodzinami, 18 marca 2024 roku, w domu opieki w Dublinie.
Źródło: rte.ie
jg